Facelift - Lifting obličeje

Lifting celého obličeje (tzv. facelift), který je opravdu účinný. Estetické zákroky v oblasti obličeje se těší v posledních letech narůstajícímu zájmu. Dožíváme se totiž vyššího věku a zároveň více dbáme o svůj vzhled. Důkazem může být i fakt, že facelift již běžně provádíme také u mužů.
Plastická chirurgie je samostatným oddělením kliniky, které provozuje MUDr. Andrea Musilová a MUDr. Lucie Kalinová Ph.D.

Popis ošetření

Stárnutí pleti závisí na různých vlivech

Proces stárnutí obličeje závisí nejen na věku, ale také na genetických, anatomických a vnějších faktorech - za všechny jmenujme především kouření a nadměrné opalování.
Změny postihují nejen kůži, ale také podkožní struktury. Jejich projevem je tvorba vrásek, pokles obočí, prohlubování rýhy mezi nosem a ústy a vznik kožních nadbytků na obličeji a krku.

Přínos faceliftu

Jedná se o operační výkon, při němž se odstraňuje nadbytek kůže a zároveň vypínají podkožní tkáně obličeje a krku. Facelift nebo-li lifting obličeje je plastická operace tváře, která vám dokáže navrátit mladistvý, přirozený vzhled. Přesvědčte se sami ...

Před zákrokem

Před zákrokem je nutné nejprve absolvovat konzultaci s plastickým chirurgem na naší klinice. Lékař zhodnotí klinický stav klienta a podle něj určí typ operačního zákroku. Vysvětlí mu operační postup, pooperační režim i rizika zákroku. Nakonec stanovíme ve spolupráci s recepcí naší kliniky termín předoperačního vyšetření a samotného zákroku.

Během zákroku

Lifting obličeje (facelift) se provádí v celkové anestezii a trvá 2 až 2,5 hodiny. Operatér vede řez kolem ušních boltců a upravuje kůži a podkožní vazivovou vrstvu (tzv. SMAS) na obličeji a krku tak, aby efekt operace vydržel co nejdéle. Nadbytek kůže se odstraní a rány se zašívají jemný podkožním samovstřebatelným stehem. Do operačních ran jsou zavedeny drény, které se druhý den odstraňují. Po operaci má klient přiložen tlakový obvaz kolem hlavy.

Po zákroku

Druhý den po operaci se odstraňují drény a nasazuje elastický návlek, který se doporučuje nosit po dobu prvních 10-14 dnů. Bolestivost v prvních dnech lze ztlumit běžnými analgetiky. Pooperační otoky a modřiny během 14 dnů postupně odeznívají. Během prvního měsíce po operaci nedoporučujeme barvit si vlasy a vystavovat se intenzivnímu slunečnímu záření.

Kdo může podstoupit zákrok?

Facelift se provádí u klientů středního a vyššího věku, kteří jsou po zdravotní stránce schopni operaci podstoupit. Zákrok není vhodný pro kuřáky.  Pouze pokud by se byli ochotni kouření minimálně na půl roku vzdát.

Máte zájem podstoupit lifting obličeje (facelift)? Objednejte se na konzultaci.

Faceliftu se nemusíte bát (Magazín Estetika 4/2015)

faceliftu se nemusíte bát Faceliftu se nemusíte bát

Ročně podstoupí operační vyhlazení obličeje téměř 600 tisíc lidí na celém světě. Uvažujete o podobném chirurgickém zákroku, nebo tento druh omlazení odsuzujete? Viděla jste v médiích pár zpackaných operací, po nichž člověk vypadal jako maska, a proto se jich spíš bojíte? Když si vyberete správný čas a správné pracoviště, kde facelifting podstoupíte, nejsou obavy na místě.

Proč někdy i bohatí a slavní lidé skončí po faceliftu s obličejem nehybným jako maska? Vždyť přece mají na to vybrat si renomovaného operatéra a kliniku? Stane se to většinou těm, kteří nedodržují odstup mezi prvním a druhým liftingem. Ten by měl trvat alespoň deset let. Jestliže se nechají upravit častěji s krátkým intervalem (3 až 4 roky), bude výsledkem nehybný obličej se ztenčenou kůží a někdy i s roztaženými jizvami.

Někteří potenciální zájemci o lifting se pro změnu obávají, že zákrok nebude mít dlouhodobý efekt. Není to pravda, dnes už se neoperuje starou metodou jako ještě před 20 až 30 lety, kdy byla pouze odstraněna přebytečná kůže, bez zpevnění vazivově svalové podkožní vrstvy. Tehdejší postupy nebyly příliš efektivní a výsledek byl opravdu krátkodobý. Dnes jsou metody propracované a zdokonalené o tzv. SMAS lifting (Superficial Muscle Aponeurotic System), kdy se podchytí a upevní i vazivově svalová podkožní vrstva obličeje, a až pak se kůže přiloží a přebytečná část se odstraní.

„Lidé se můžou bát operačního řešení také proto, že se provádí v celkové narkóze, což byl i můj případ,“ říká Anna Brandejs, zakladatelka pražské kliniky Brandeis Clinic. „Každá operace v celkové narkóze s sebou může přinášet riziko, a právě proto je velmi důležité důkladné vyšetření internistou. Na naší klinice předoperační vyšetření provádí zkušený odborník MUDr. PhDr. Petr Luzum. Stejně důležité je i to, jaký anesteziolog vás bude uspávat a probouzet. U nás je to MUDr. Jan Machač, který pracoval na vyhlášených klinikách ve Velké Británii a v Saúdské Arábii.“

Proč jsem zákrok podstoupila?

„Jedno ráno jsem se na sebe podívala do zrcadla a připadala jsem si unaveně a smutně. Vůbec jsem se tak necítila, přesto jsem tak vypadala. Jako zakladatelka kliniky estetické medicíny jsem se cítila jako pověstná kovářova kobyla, která chodí bosa. Dalším důvodem bylo, že jsem viděla po faceliftu několik našich pacientek a výsledky mi připadaly přirozené a víc než skvělé. No a poslední důvod byl ten, že mi už nechirurgické miniinvazivní metody k mladistvému vzhledu nestačily.

Když mi bylo 35 let, pár jednotek injekce krásy odstranilo vrásky kolem očí. Víc jsem nepotřebovala. Ve 40 letech jsem přidala i kyselinu hyaluronovou do nosoretních vrásek a podstoupila jsem i tzv. tekutý facelift, při kterém se injekčně aplikuje kyselina hyaluronová do oblastí lícních kostí a mírně vyhladí střední část obličeje. Jenže tato látka má jednu nevýhodu: každých zhruba devět měsíců ji musíte doplňovat. Radiofrekvenční metody výrazné omlazení nezajistí a pro dobrý výsledek je navíc nutné opakovat je víckrát do roka. Vyzkoušela jsem i vstřebatelné nitě, ale opět: výsledek vydrží maximálně rok. Řekla jsem si, že je čas na něco efektivnějšího.“

Jaký typ faceliftingu jsem si vybrala?

„Druhů chirurgických faceliftingů a jejich kombinací s jinými metodami dnes existuje opravdu mnoho. Správný chirurg vybere metodu, která je právě pro vás vhodná. U mě to byl minifacelift hlavně dolní části obličeje, tzv. MACS facelift (Minimal Access Cranial Suspension Lift) v kombinaci s transferem tuku. Do horní části obličeje, váčků pod očima, propadlých tváří a do oblasti lícních kostí mi plastický chirurg navíc aplikoval vlastní tuk odebraný z podbřišku, který v novém místě vydrží už napořád.“

Jak jsem se cítila před a po operaci?

„Nebála jsem se výsledku chirurgického zásahu, ale měla jsem trochu obavy z celkové anestezie. Je mi 48 let, nesu na sobě velkou odpovědnost, z toho pramení hodně stresu a kromě toho člověk v centru Prahy nežije úplně tím nejzdravějším životním stylem...

Uklidnily mne až výsledky krevních testů, dokonce jsem si vyžádala u doktora Luzuma i EKG a sonografii srdce, ledvin a jater. Vše bylo v pořádku. Den před operací jsem spala kupodivu dobře. A druhý den ráno vše běželo jako po másle. Plastický chirurg MUDr. Miloš Križko mi zakreslil na kůži oblasti, kam bude aplikovat tuk, a podrobně vysvětloval, co se bude dít, jak bude operace probíhat. Cítila jsem z něho klid a pohodu, která přešla i na mě. Bylo vidět, že se na práci těší.

Pak si pamatuji probuzení a překvapivě báječný pocit, patrně dozvuky celkové narkózy. Druhý den po operaci mě trochu pálily oči, došlo k mírnému vysušení rohovek, ale sestry to vyřešily kapičkami s kortikosteroidy, které mi velmi rychle přinesly úlevu.

Po dvou dnech jsem byla propuštěna z kliniky a dodržovala důsledně všechny pokyny po operaci, hlavně péči o rány. Na hlavě jsem měla tzv. ohlávku, ve které jsem vesele běhala Prahou. Bolesti po faceliftu jsem neměla žádné, jen pocit mírného tlaku. Otoky pod očima a v oblasti lícních kostí byly poměrně velké, i když chirurg konstatoval, že je to standardní otok po aplikaci tuku. Zhruba po pěti týdnech už nebylo po otocích téměř ani stopy.“

Jak jsem si vybrala operatéra?

„Na Brandeis Clinic máme plastické chirurgy, které jsem vybírala už rok před otevřením kliniky. Skvělých plastických chirurgů je jak šafránu, proto jsem si dala načas. Jak MUDr. Andrea Musilová, tak i MUDr. Miloš Križko, kterého jsem si vybrala pro svoji operaci, jsou chirurgové, za které bych dala ruku do ohně. Volba padla na Miloše Križka proto, že jsem shodou okolností viděla nejvíc jeho klientek po faceliftu, a to ne na fotkách, ale naživo. To rozhodlo. S výsledkem jsem velmi spokojená. Unavený a smutný výraz je pryč. Operace mi nezanechala žádný maskovitý obličej a naprosto přesně splnila svůj účel.“

Objednejte se / zeptejte se nás
Vyplňte prosím telefonní číslo pro snadnější komunikaci
Připojit další fotografii

nebo volejte na telelefon: +420 226 291 650

Často kladené otázky

1. Pro koho je facelift vhodný?

Facelift je vhodný pro klienty, kteří potřebují zpomalit známky stárnutí a neinvazivní metody již pro ně nejsou dostačující. Jedná se převážně o věkovou skupinu žen a mužů v rozpětí 50–60 let, u kterých je už výrazně povolená kůže hlavně spodní části obličeje, na dolní čelisti, podbradku a krku.

2. Kdo by se faceliftu měl vyhnout?

Stejně jako v případě jiných operací a zákroků, je třeba, aby byl člověk zdravý a netrpěl žádným vážným onemocněním. I načasování faceliftu je velmi důležité, provádíme-li facelift příliš brzy, efekt bude sice dobrý, ale vydrží kratší dobu, a to proto, že elastická kůže se přizpůsobí navyklým pohybům a efekt zhruba do tří let vymizí. U správně načasovaného faceliftu je efekt dlouhodobý a vydrží 8 – 10 let.

3. O kolik dokáže facelift omladit?

Efekt omlazení je o 5-10 let.

4. Jaká jsou rizika faceliftu?

I u faceliftu může dojít k některým komplikacím, jako jsou například zbytňující jizvy, které je ale možné odstranit chirurgicky, nebo laserem. Může dojít i k pooperačnímu krvácení, které může prodloužit dobu hojení. Velmi vzácně se může vyskytnout porušení nervů, které ovlivňují mimiku, tato komplikace se řeší speciální rehabilitací.  Riziko porušení nervů, které ovlivňují mimiku je mnohem menší u nového typu faceliftu, který je méně invazivní než starší typy faceliftu. Jde o MACS - lift, který na Brandeis Clinic využíváme poměrně často.

5. Co znamená zkratka MACS? 

MACS – lift (z anglického Minimal Access cranila Supsension lift ) – je nová moderní metoda korekce povislých obličejových struktur včetně kůže přes krátký minimální řez.

6. Jaké jsou výhody MACS faceliftu?

MACS facelift má skutečně mnoho výhod oproti tradičním faceliftům:

  • a) kratší jizvy,
  • b) jizvy, po tomto typu faceliftu jsou skutečně téměř neviditelné, ženy s tímto faceliftem mohou bez strachu nosit drdoly, nebo vlasy svázané do culíku,
  • c) je to bezpečnější metoda, protože je méně invazivní, a tím se minimalizuje riziko poškození tvářových nervů a mimiky,
  • d) hojení je mnohem kratší, a to 2-3 týdny, místo 3-4 týdnů jak je to u tradičních faceliftů,
  • e) výsledek je velmi přirozený ve srovnání s tradičními facelifty, kde někdy může docházet k  efektu masky.

7. Co mne čeká na vstupní konzultaci?

Lékař s vámi probere možnosti, jak řešit vaše představy, vysvětlí vám podrobně, jak bude zákrok probíhat. Pokud se po konzultaci rozhodnete pro zákrok na Brandeis Clinic, dostanete termín a podrobné pokyny, jak se připravit a jaká předoperační vyšetření si zajistit. Na Brandeis Clinic vám předoperační vyšetření zajistíme přímo na místě, budete-li mít zájem.

8. Jak dlouho zákrok trvá?

Zákrok trvá asi 3 hodiny.

9. Jak zákrok probíhá? Zůstanou po něm jizvy?

Chirurg provede řez, uvolní kůži a pod ní posune a zpevní vazivo svalové podkožní struktury, následně nadbytek kůže odstraní a rány zašije. Jizvičky po roce a půl jsou ve skutečnosti neviditelné. 

10. Který typ anestezie je vhodnější? Lokální nebo celková?

Zákrok se provádí pouze v celkové anestezii.

11. Jak dlouho trvá hospitalizace?

Po celkové anestezii zůstává klient na klinice do druhého dne.

12. Jaká je celková doba rekonvalescence?

Po dobu prvních 10-14 dnů nosí klient elastický návlek, během této doby se mohou vyskytnout pooperační otoky a modřiny. Prvních 10-14 dnů je doporučený klidový režim s přikládáním studených obkladů a omezením velkého pohybu hlavy a krku. S normální fyzickou námahou, například cvičením, můžete počítat zhruba za 1 měsíc od zákroku.

13. Jsou po operaci nějaké bolesti?

Pooperační bolesti většinou nejsou, případně se dají vyřešit podáním analgetik. Pacient může cítit mírný tlak v operované oblasti a mírné mravenčení.

14. Jak dlouho výsledek vydrží?

Je-li facelift načasovaný správně, efekt vydrží 8-10 let.

15.  Jaká je cena zákroku a co všechno zahrnuje?

Ceny faceliftů najdete zde

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!