Co vás čeká, pokud se rozhodnete pro větší prsa

Augmentace prsou (zvětšení prsou) je jednou z nejoblíbenějších plasticko-chirurgických operací vůbec. Nejčastěji se provádí s použitím silikonových implantátů, které tělo velmi dobře přijímá. Celý operační proces se dá rozdělit do několika základních fází.

1. Konzultace s lékařem

Pokud se rozhodnete pro zvětšení prsou, vaše kroky by měly nejdříve zamířit na konzultaci s lékařem. Ten vás seznámí se všemi možnostmi a po prohlídce vám na základě stavu vašich prsou a pokožky doporučí nejvhodnější operační techniku. Dostanete informace o tom, jaké implantáty a v jaké velikosti použije a poučí vás i o potenciálních rizicích a komplikacích, které s sebou každá operace přináší. Na schůzce se chirurgovi s klidem svěřte se svými představami a očekáváními, pokládejte mu jakékoli otázky a prodiskutujte s ním případné obavy. Na konzultaci se domluvíte i na termínu operace a dostanete instrukce, jak se na zákrok připravit.

2. Před operací

Nejméně měsíc před samotnou operací nesmíte užívat léky, které snižují srážlivost krve. Váš lékař musí mít perfektní přehled o všech lécích, které užíváte, včetně hormonální antikoncepce.

Stejně jako před jinými operačními zákroky, i před augmentací prsou musíte podstoupit předoperační vyšetření všeobecným lékařem nebo internistou. Vyšetření je nezbytné pro vyloučení zdravotních rizik, ke kterým patří možné alergie, autoimunní nebo jiná vážná onemocnění. Lékař vám provede i sonografické, případně mamografické vyšetření, aby mohl vyloučit případné onemocnění prsou.

3. Během operace

Asi pět hodin před operací byste měla vynechat jídlo, pití a kouření. Samotné zvětšení prsou plastičtí chirurgové provádí v celkové narkóze a celý zákrok trvá přibližně 1 – 2 hodiny. Lékaři mohou implantát umístit dvěma základními způsoby: pod prsní sval (submuskulárně) nebo pod prsní žlázu (subglandurálně).

Podle typu implantátu a vašeho stavu zvolí také jeden ze tří možných způsobů vedení řezu:

– v podpaží: tzv. transaxilární řez je vhodný pro kulaté implantáty a zůstává po něm nejméně nápadná jizvička;

– v podprsní rýze: tzv. inframammární řez se používá nejčastěji, stopu po operaci skryje mírný pokles prsu;

– v linii dvorce: tzv. periareolární řez lékaři vedou po linii dvorce v okolí bradavky a jizvu skryje zabarvení a hrana samotného dvorce.

4. Po operaci

Stejně jako má každá žena jiný práh bolesti, individuálně se liší i pooperační průběh. Většina žen cítí několik dní po zákroku bolest a únavu a má prsa opuchlá a citlivá na dotek. V péči lékařů zůstávají 1-2 dny a klidový režim dodržují 1-2 další týdny.

Péče o prsa je několik prvních dní po operaci snadná: měla byste nosit podpůrnou bandáž nebo podprsenku a vynechat mytí a koupání. Se sprchováním prsou počkejte až na zhojení rány. Speciální pooperační podprsenka vám bude dělat společnost přibližně 4 – 8 týdnů po zákroku.

V běžných aktivitách v domácnosti i v práci můžete pokračovat za 5 – 10 dnů. Za tři měsíce už se výsledek operace dá považovat za trvalý.

5. Dlouhodobá péče

Kromě běžných kontrol neváhejte svého chirurga navštívit i v případě, že vaše prsa změní tvar, velmi ztvrdnou nebo se objeví jakákoli komplikace (podezření na zánět apod.). Na kontrolu zajděte, i pokud proděláte nějaký úder do prsou, například při pádu nebo autonehodě. U mamografických vyšetření upozorněte lékaře na to, že máte prsní implantáty.

Pokud si pro zvětšení prsou zvolíte silikonové implantáty Motiva, dostanete od svého chirurga kartičku Motiva ID Card, kterou si pečlivě uschovejte. Tato kartička obsahuje informace o vloženém prsním implantátu a potvrzuje vaši záruku, která u implantátů této značky trvá po celou dobu jejich životnosti. V případě, že se zaregistrujete na webu www.motivaimplants.com, bude vaše záruka platná i mezinárodně.

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!