Skrytá krása, o které se (ne) mluví (Žena a život)

Zatímco o úpravách prsou či očních víček vedeme vášnivé diskuse, hovory o plastických operacích intimních míst zaslechnete jen stěží. Není divu, svěřit se, že potřebujeme pomoct i „tam dole", je přece jen hodně citlivé téma.

Přitom pro mnoho žen může být takový zákrok doslova vysvobozením z dlouholetého trápení. To platí především pro jeden z nejrozšířenějších problémů - nadměrně zvětšené nebo výrazně asymetrické malé stydké pysky, tzv. labia.

„Standardně jsou malé pysky kryté těmi velkými. Pokud je přesahují jen mírně, většinou k žádným obtížím nedochází," vysvětluje MUDr. Miloš Križko z kliniky plastické chirurgie Brandeis Clinic. „Pokud je přesah ovšem výraznější, vadí při chůzi, sportu, jízdě na kole, problémem bývá i těsnější oblečení a podobně. Ve vážnějších případech mívají ženy potíže při sexu, ať už fyzické, kdy pohlavní styk může být pro ně bolestivý, nebo psychické, protože se za vzhled svých intimních partií jednoduše stydí," vysvětluje lékař.

Nesnášela jsem plavky

Stejný problém měla i Barbora. Krásná štíhlá blondýnka, která o nápadníky rozhodně neměla nouzi, přesto byla stále sama. „Nikomu z mých blízkých bych nikdy dobrovolně neprozradila, proč jsem ve dvaceti ještě panna a žádnému chlapovi nedovolím se ke mně jen přiblížit," svěřuje se. Pravda ale byla, že Barboře její handicap velmi negativně zasahoval do života. „V létě jsem raději vůbec nenosila sukni, co kdyby mi ji vítr nazdvihl a někdo by si všiml, že mi z kalhotek něco kouká? A obléct si plavky a jít se vykoupat na plovárnu nebo do rybníka? Ani za nic, vždyť by „TO“ všichni viděli. Všechna pozvání na rande jsem striktně odmítala, představa, že by mě někdo viděl úplně nahou, byla šílená," vzpomíná Bára na své trápení. Řešení podobného problému je přitom poměrně jednoduché, jen je nutné sebrat odvahu a vydat se za odborníkem.

Stydím se vám to říct

Svěřit se samozřejmě můžeme svému gynekologovi, ale další a většinou i mnohem příjemnější možností je zajít na některou z klinik plastické chirurgie. „Mnoho žen se zdráhá za svým lékařem s něčím podobným zajít," vysvětluje zakladatelka a majitelka Brandeis Clinic Anna Brandejs. „V takovém případě bych ženám poradila, ať se objednají na konzultaci na soukromou kliniku, kde s nimi lékař vše velmi citlivě probere, navrhne možná řešení či upozorní na případná rizika atd. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že už jen podobná rozmluva přináší ženám obrovskou úlevu, naději a hlavně jistotu, že se jejich trápení dá vyřešit. Což potvrzuje i Barbora, která se nakonec díky diskusím na internetu ujistila, že není zdaleka sama, koho tenhle intimní problém trápí, a rozhodla se ho řešit. Už je to rok, co podstoupila tzv. labioplastiku, a jak sama říká, cítí se jako znovuzrozená a její život je teď o sto procent lepší.

 

 

SLOVNÍČEK DO KAPSY

LABIOPLASTIKA - chirurgický zákrok, kterým se zmenšuje velikost či upravuje tvar malých stydkých pysků.

VAGINOPLASTIKA - výkon, při kterém dochází k úpravě poševního vchodu nebo pochvy ženy.

LIPOSUKCE VENUŠINA PAHORKU - pro­vádí se samostatně, častěji ale v kombi­naci s liposukcí dalších partií (např. bři­cha, boků nebo stehen).

APLIKACI VLASTNIHO TUKU do oblasti Venušina pahorku nebo velkých stydkých pysků lze dosáhnout zaoblenějších, a tedy mladistvěji působivých tvarů této oblasti.

HOODEKTOMY/CLITOROPEXIA - pod tímto tajuplným názvem se skrývá odstra­nění kožní řasy kolem klitorisu, které se provádí za účelem zvýšení sexuální dráž­divosti této citlivé oblasti.

HYMENOPLASTIKA - obnáší rekonstruk­ce panenské blány a dělá se nejčastěji

z náboženských nebo kulturních důvodů.

Rychlé řešení

Labioplastika se většinou provádí v celkové nebo i lokální anestezii a po lékařké stránce jde o vcelku jednoduchý zákrok. „Nejčastěji se provádí tzv. klínový řez, který zanechává mnohem kratší jizvu, a rána se i lépe hojí. Operované místo se pak silně leduje, abychom zamezili otokům, a je nutný asi týdenní klidový režim. Zhruba po měsíci pak žena může postupně dělat vše jako dřív," vysvětluje MUDr. Križko. Ženy se prý před operací podle lékaře často bojí, že celý zákrok bude hodně bolet, ale v naprosté většině případů bývají mile překvapené. „Jediné, čeho občas litují, je, že nepřišly mnohem dřív," usmívá se MUDr. Križko.

Napravit lze skoro vše

Nejsou to jen nadměrně zvětšená (nebo asymetrická) labia, kvůli čemu vyhledávají ženy pomoc plastických chirurgů nebo gynekologů. Problémem bývají také citlivé či bolestivé jizvy po nástřihu hráze při porodu. Ty se někdy špatně zahojí a mohou být vtažené dovnitř, což může zúžit poševní vchod a působit obtíže při pohlavním styku. Někdy naopak bývá poševní vchod příliš uvolněný... Všechny tyto neduhy umí lékaři úspěšně řešit. To je ta dobrá zpráva. Ta horší je, že v naprosté většině případů zdravotní pojišťovny podobné zákroky nehradí, a musíme tedy do sebe a svého spokojenějšího života, zvýšeného sebevědomí, lepšího zdraví i výrazně kvalitnějšího sexu něco investovat. Zda to za to opravdu stojí, si ale každý musí zvážit sám.

 

Možností, jak lidem pomoct, je stále víc

Co všechno moderní plastická chirurgie dnes nabízí, prozrazuje MUDr. Miloš Križko.

 

Když za vámi přijde žena s problémem týkajícím se intimních míst, jak taková konzultace vlastně probíhá? Musíte ji nejdříve prohlédnout?

Právě naopak, nejprve si jenom povídáme. Potřebuji vědět, co ji za mnou přivádí, jak dlouho ji problém trápí, ptám se na její zdravotní stav i další věci, které s tím můžou souviset. Velmi důležité například je, jestli se rozhodla přijít sama, nebo jen kvůli naléhání partnera nebo někoho dalšího.

Proč je to pro vás tak podstatné?

Klientka, která nepřichází z vlastní vůle, ale jen proto, že jí třeba manžel řekl, že nemá hezký nos nebo se mu nelíbí její intimní místa, možná nepotřebuje mě, ale spíš jiného partnera.

Takže když se rozhodnu za vámi přijít, měla bych mít ujasněno, co chci řešit a proč to dělám?

To je samozřejmě ideální, takovému klientovi se pomáhá nejlépe, ale není to nutné. Přijít můžete i ve chvíli, kdy máte jakékoli pochybnosti a nejste si jistá, zda chirurgický zákrok potřebujete. Je dost možné, že pro vás bude lepší jiné řešení. Na krásu přece nejsou žádná měřítka, každý ji vnímáme jinak a mnozí lidé mají sami o sobě dost zkreslené představy.

Takže se může stát, že za vámi přijde žena, kterou trápí zvětšená labia, a vy jí vysvětlíte, že je má vlastně v normě?

To se mi ještě nestalo, ženy, které se odhodlají za mnou přímo s tímto problémem přijít, už pomoct obvykle skutečně potřebuji. Často i proto, že mají různé zdravotní i psychické potíže, trápí je záněty, bolesti, mají snížené sebevědomí. Nejčastěji chodí ženy mezi 20 a 25 lety, které mají zvětšená labia geneticky daná. Těm pomáhám nejčastěji, ale přijdou samozřejmě i starší.

Dá se odhadnout, kolik žen tento problém zhruba trápí?

Žádné statistiky v tomto směru, pokud vím, neexistují, ale odhaduji, že ročně se nechává v Čechách operovat několik stovek žen, já sám provedu tak 30 až 50 labioplastik ročně.

A jaké další zákroky se v intimní oblasti ještě provádějí?

Například Clitoral Unhooding neboli odhalení klitorisu (často prováděné v kombinaci s labioplastikou), které spočívá v úpravě kožní řasy, která ho zakrývá. Někdy se stane, že je příliš tuhá nebo krátká apod. a žena má kvůli tomu problém s dosahováním orgasmu - i s tím umí plastická chirurgie pomoct. Pak tu jsou samozřejmě celkem běžně prováděné vaginoplastiky, při kterých se upravuje poševní vchod nebo i vagina a korekce jizev po porodech. Pokud jizva příliš táhne či je citlivá na dotek, umíme ji takzvanou „Z“ plastikou učinit pružnější a výrazně méně citlivou.

Mluvili jsme o malých stydkých pyscích, upravují se i ty velké?

Ty se spíš tvarují tukem, který odsajeme z břicha. Moderní trendy plastické chirurgie se totiž snaží maximálně využívat vlastní genetický materiál a ty umělé používat, jen když je to nezbytně nutné, vlastní tělo je ta nejlepší zásobárna tkání. Upravit se dá také tvar či velikost Venušina pahorku, ale to se nejčastěji provádí společně s plastikou břicha.

Zmínil jste moderní trendy v plastické chirurgii, co ještě je tedy in?

Jednoznačné individuální přístup. Ke každému klientovi je potřeba přistupovat úplně jinak - tak aby se po zákroku cítil co nejlépe, svěží a fit. Možností, jak lidem pomoct, máme stále víc. Takže jsme tu od toho, abychom každému vymysleli plán, jak toho dosáhnout, přesně na míru.

Související obrázky

rozhovor_dr_Krizko_s1 rozhovor_dr_Krizko_s2

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!