Prsní implantáty s čipem - krásná a v bezpečí

Na trh přichází novinka v oblasti estetické medicíny - prsní implantáty se speciálním bezpečnostním čipem

Zvětšení prsou se během posledních let stalo jednou z nejžádanějších plastických operací. Svá ňadra si podle neoficiálních zdrojů nechá ročně zvětšit nebo upravit zhruba 4-5 tisíc Češek. Kolem prsních implantátů však koluje mnoho mýtů a většina je spojena s otázkou bezpečí. Není to tak dávno, kdy světem prošla zpráva o nekvalitních implantátech francouzské značky PIP, které byly plněny technickým silikonovým gelem. Kvůli této nekvalitní výrobě u nich docházelo k dvojnásobně vyššímu výskytu ruptur (prasknutí) implantátu. Ty­to implantáty v tehdejší době obdrželo také zhruba 2000 Češek.

Všechno zlé je však k něčemu dobré a od této události se některé firmy vyrábějící prsní implantáty začaly zabývat více samotným bezpečím prsních implantátů. „Ženy, které mají zájem o operaci, dnes mnohem více řeší bezpečí a nebojí se zeptat na veškeré podrobnosti," potvrzuje pan doktor z Brandeis Clinic

Jednou ze značek, která v tomto oboru přináší nejvíce inovací, je značka Motiva, která tento rok uvedla na český trh prsní implantáty s bezpečnostní technologií Q-chip. Za honosným názvem bezpečnostní technologie Q-chip nehledejte nic jiného než speciální čip, který je umístěn přímo v implantátu a zkratka Q pochází z anglického slova quality.

Protože nás tato novinka opravdu zaujala, rozhodli jsme se trochu vyzpovídat pana doktora, který působí na prestižní pražské klinice Brandeis Clinic.

 

Proč by měla pacientka zvolit prsní implantáty Motiva s čipem?

Jednoduše kvůli svému bezpečí. Čip nijak neovlivní výsledný vzhled nebo vjem implantovaného materiálu. Umožňuje lékařům na celém světě velmi jednoduchým způsobem zjistit, jaký implantát byl pacientce voperován. Takže pokud by nastal jakýkoliv problém, můžeme zjistit, jaké implantáty byly voperovány dané pacientce, a to bez nutnosti operace. Navíc tento nový typ implantátů obsahuje speciální gel Ultima, který reaguje na polohu ženy a gravitaci. Po implantaci tak prsa působí velmi přirozeně a nehrozí tzv. trčáky při poloze na zádech.

Může být čip použit jako GPS zařízení? Bude např. při letištní kontrole pípat?

Čip nemůže být použit jako GPS zařízení - jedná se o pasivní biomedicínský čip. Je v něm uložen jen 15místný kód, který reaguje pouze na speciální čtecí zařízení. Takže pacientka nebude nic vysílat, ani nic přijímat. Samozřejmě nebude ani nikde pípat. Kdyby vás chtěl sledovat například žárlivý partner nebo zaměstnavatel, musel by využít jiné zdroje.

Jedná se o naprostou novinku, nebo je již technologie vyzkoušená?

Biomedicínský čip tohoto typu je samozřejmě vyzkoušen. Obdržel certifikaci FDA již v roce 2004, takže byla jen otázka času, která firma přijde s jeho využitím z hlediska bezpečnosti prsních implantátů. Aktuálně je Motiva jediná, která tuto bezpečnostní technologii využívá. Nicméně spekuluje se nad tím, zda nebudou agenturou FDA schváleny tyto čipy jako povinné v horizontu několika budoucích let pro americký trh.

Jak je to se zárukou? Může se čip nějak pokazit?

Záruka od výrobce se vztahuje na celý implantát, takže samozřejmě i na vložený čip. Čip je opravdu pasivní zařízení, takže pokazit se nemůže, nemá prostě jak. Jedná se o zařízení velikosti zrnka rýže, které je součástí implantátu a nijak neovlivňuje jeho tvar. Není nijak napájen ani dobíjen.

Kdyby implantát prasknul, může se čip dostat do těla?

Všechny dostupné implantáty na současném trhu jsou vyvinuty na základě moderních technologií a jsou opravdu bezpečné. I kdyby implantát prasknul, Motiva obsahuje kohezivní gel, takže nikdy nevyteče a čip se nikam neposune. Pacientkám při konzultacích ukazujeme i rozpůlený implantát, který jasně ukazuje, že gel zůstává vcelku.

A co mamografické kontroly?

S technologií Q-chip v prsním implantátu může klientka bez obav podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí, mamografii, rentgenové vyšetření a další diagnostické postupy.

Jak informace z čipu zjistíte?

V podstatě stačí přejet přes implantáty speciální čtečkou a lékař zjistí patnáctimístné číslo, které je jedinečné a vztahuje se pouze k danému implantátu. Toto číslo je zadáno v centrální databázi a díky němu se dozví lékař základní informace o implantátu.

Estetika - Magazín o plastické a estetické chirurgii, psychologii a zdraví, 6/2014

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.