Plastika prsou pod lupou v magazínu Estetika

Plastika prsou - žhavé novinky i evergreen v podání špičkové kliniky estetické chirurgie Brandeis clinic

Při setkání s vnadnou ženou dělá problém dívat se jí do očí nejen mužům. Ten pohled prostě vábí. V poslední době se ovšem často vkrade myšlenka "jsou pravé"? Je přece známo, že úprava prsou patří mezi nejvyhledávanější plastické operace. A možností, jak je vylepšit, je opravdu mnoho.

Silikony navždy?

„Od pacientek často slýchám, že nové poprsí jim úplně změnilo život, že začaly být sebevědomější a setkaly se s úspěchy jak v profesním, tak soukromém životě," říká plastický chirurg MUDr. Svatopluk Svoboda z 1. Kolínského sanatoria, který má s operacemi prsou bohaté zkušenosti.

Aby výsledek odpovídal přání, je důležité umět si vybrat nejen správný tvar - buď kapkovité (anatomické) nebo kulaté (sférické) - ale i velikost implantátů plněných silikonovým gelem. Plastičtí chirurgové jako optimální doporučují 300 ml, ale záleží na přání a postavě pacientky. Důležitá je také doba, kdy operaci podstoupíte. Dřív se doporučovalo počkat se zvětšením až po porodu. Dnešní ženy si ale přejí větší prsa co nejdříve, zatímco mateřství naopak odkládají. Přesto se operace nedělá před 19. rokem, protože ještě není ukončen vývoj mléčné žlázy. Na pozdější těhotenství ani kojení nemají implantáty žádný vliv.

Silikony se umísťují buď na prsní sval, nebo pod něj, záleží na tvaru hrudníku. Umístění na sval je vhodnější, když má žena svá prsa poměrně velká, aby nedošlo rychleji k následnému většímu poklesu prsou s implantáty. Implantáty se do těla vkládají třemi cestami. Ta nejstarší - z podpaží - se už téměř nepoužívá, protože se po této operaci objevovaly větší komplikace. Další možnost je podprsní rýha (jizvy jsou nenápadné), nejčastěji se pak používá řez kolem dvorce, protože prakticky nezanechává viditelné jizvy. Nevýhodou ale je, že se při něm poruší prsní žláza; to je tedy přesně ten případ, kdy lékaři doporučují počkat až po plánovaném dítěti.

Jestliže je augmentace, tedy zvětšení prsou za použití silikonových implantátů, provedena zkušeným plastickým chirurgem, má jen minimum komplikací a ve velké většině případů velmi dobrý estetický výsledek. Podle mého názoru není rozhodující ani povrch implantátů, zda drsný nebo hladký, ani jejich tvar, ani umístění implantátů, ale správná volba velikosti implantátu a pečlivé naplánování celé operace," radí MUDr. Michael Entner z kliniky Laser Esthetic.

Co vložit do hrudníku?

O všech „technických" záležitostech ohledně výběru implantátů se samozřejmě domluvíte na konzultaci s plastickým chirurgem. Samotná operace v celkové anestezii trvá asi hodinu, vyžaduje zpravidla jednodenní hospitalizaci a minimálně dvoutýdenní nošení speciální podprsenky. Návrat k normálu je možný od druhého pooperačního týdne, plná fyzická zátěž po 6 až 8 týdnech. Tvarově stabilizované jsou prsy asi za 2 měsíce.

Po aféře s vadnými prsními implantáty se ženy mnohem víc zajímají, čím bude jejich hrudník vyplněný. Zvolí-li značku od renomovaného výrobce, můžou být bez obav. Na moderní silikonové implantáty je doživotní záruka a v případě poškození z důvodu vadného výrobku je výrobce bezplatně vymění. Někdy vydrží opravdu celoživotně (záleží samozřejmě na věku, kdy se vkládaly), není to tak ale vždy. V každém případě by měl silikony asi po deseti letech lékař zkontrolovat.

Žhavou novinkou na trhu jsou implantáty Motiva s bezpečnostním čipem, který je funkční po celou dobu životnosti prsního implantátu. Implantát obsahuje patnáctimístné číslo, které lékaři vybavenému identifikační čtečkou prozradí základní údaje o implantátech, i kdyby žena další dokumentaci ztratila. „Nejde o GPS, ale o bezpečnostní technologii, díky níž si ženy můžou být jisté kvalitou implantátů, které jsou jim do těla aplikovány," vysvětluje MUDr. Andrea Musilová z Brandeis kliniky.

SILIKONY PRO A PROTI

  • výsledek je viditelný brzy po operaci a vydrží mnoho let; prsa je možné zvětšit podle přání ženy; na kvalitní implantáty je doživotní záruka pro případ prasknutí.
  • operace v narkóze; nutná hospitalizace a rekonvalescence; zákrok zanechává jizvy.

Nová prsa z vlastních zdrojů

Použití vlastního tuku získaného liposukcí je při zvětšování poprsí stále oblíbenější a efektivnější. Je to dáno dokonalejší technologií, která nedovolí tuku, aby se ve větší míře vstřebal, takže efekt operace vydrží déle.

Před samotným zákrokem na prsou vám při operaci nejdříve odsají tukové buňky z partií, kde ho máte o něco víc, například stehen nebo boků. Potom se tuk odstředí a do prsou se po kapkách injekčně vpravuje substrát obsahující kromě tukových buněk i koncentrát buněk kmenových. „Díky přeneseným kmenovým buňkám se během několika dnů vytvoří sít drobných cévních kapilár, které pak dodají aplikovaným tukovým buňkám potřebný kyslík a výživu," říká plastický chirurg MUDr. Vlastimil Víšek, CSc., z kliniky Iscare.

PRSA Z TUKU PRO A PROTI

  • 2 zákroky při 1 operaci: liposukce a augmentace; vhodné pro ženy, které z určitých důvodů nechtějí mít v těle umělý materiál; zákrok v lokální anestezii; nezanechává jiz­vy; nehrozí riziko reakce organismu na cizí materiál.
  • možnost zvětšení pouze o 1 konfekční velikost podprsenky; část tuku (cca 50 %) se časem vstřebá; autoaugmentace není vhodná pro příliš štíhlé ženy, protože nemají potřebný tuk na odsátí.

Schovaný implantát

Zajímavou novinkou je kombinace dvou předešlých metod: vložení silikonového implantátu a aplikace vlastního tuku. „Tuk je výplňový materiál s ideálními vlastnostmi. Přirozeně se integruje do tkání a je tělu vlastní. Zvětšení prsů přenosem vlastní tukové tkáně je ale bohužel objemově velmi omezené, proto dál zůstávají zlatým standardem zvětšení prsů silikonové implantáty. Pokud ale žena nechce, aby byla augmentace implantátem vidět na první pohled, je vet-kostí implantátů omezena," vysvětluje plastický chirurg MUDr. Ondřej Měšťák z kliniky plastické chirurgie Esthé.

Jako ideální se proto jeví tzv. kompozitní zvětšení prsou, tedy kombinace implantátu a vlastního tuku, která využívá to nejlepší z obou metod. Silikonový implantát umožní výraznější zvětšení a vlastní tuková tkáň implantát přirozeně „obalí a skryje". Navíc tato metoda umožňuje zvětšit prsa i u hubených pacientek, u kterých by vypadal nepřirozeně i ten nejmenší implantát.

IMPLANTÁTY & TUK PRO A PROTI

  • možnost výraznějšího zvětšení poprsí; velmi přirozený výsledek zákroku.
  • operace v celkové anestezii; zanechává více či méně viditelné jizvy.

Dobře zakotvené

Ženy, které se v mladším věku mohly chlubit vyvinutým hrudníkem, si postupem času stěžují na pokles ňader, případně na jejich asymetrii. Je to proto, že se narušují elastická vazivová vlákna ve spodních vrstvách kůže, mléčná žláza pomalu atrofuje a nahrazuje ji tuk, který je těžší. Řešením je v těchto případech modelace (breast-lift), při níž se povolená prsa pozvednou a tvarují. Žena by ji měla absolvovat až v době, kdy neplánuje další těhotenství.

Operace trvá cca 2 hodiny, následná hospitalizace 1-2 dny, rekonvalescence zhruba týden, návrat do práce je možný za 7-14 dnů, přibližně 6 týdnů se nosí elastická podprsenka.

PRO A PROTI MODELACI POPRSÍ

  • návrat pevného poprsí; posunutí na hrudníku směrem vzhůru.
  • operace v narkóze; zanechává jizvy (mají tvar kotvy).

Prsa na vodě

Další možností úpravy poprsí je vyplnění prsou biokompatibilním materiálem Macrolane, který tvoří 2 procenta kyseliny hyaluronové a 98% vody. Aplikuje se pomocí vpichů. Umožňuje zaoblit menší prsy a dá se využít i při mírných asymetriích. Takto zvětšena prsa vydrží max. 2 roky, potom tělo výplň odbourá.

Zákrok probíhá jen v lokální anestezii, takže žena může ihned po něm opustit kliniku, pouze prvních několik dní se musí vyhnout větší fyzické zátěži, než se výplň dostatečně usadí.

PRO A PROTI VYPLNĚNÍ VODOU A KYSELINOU

  • žádné jizvy; šetrný k tělu; zákrok lze podle potřeby opakovat.
  • krátkodobý efekt.

Operace pro zdraví

Ženy, které příroda bohatě obdařila, často řeší opačný problém: velká prsa jim působí problémy, a to jak zdravotní (bolesti páteře, záněty kůže a ekzémy na spodní straně prsů), tak psychické. Pro ně je vhodná operace, při níž se prsa zmenší. Odstraní se přebytečná prsní tkáň, zbylá se vymodeluje do požadovaného tvaru a odstraní se přebytečná kůže. Jizvy jsou stejné jako u modelace - ve tvaru kotvy. Jizva v podprsní rýze je ale podstatně delší, zejména směrem do strany. 

Operuje se v celkové anestezii cca 1 hodinu, hospitalizace trvá 2-3 dny, do práce je možné jít po asi 2 týdnech, měsíc je nutné nosit speciální elastickou podprsenku.

Zhruba tři procenta žen trápí vpáčená jedna nebo obě bradavky, což může negativně ovlivnit jejich sebevědomí. S tímto problémem se buď narodí, nebo se projeví po kojení jako důsledek stažení mlékovodů. I s tímhle problémem si chirurgové umějí hravě poradit. Operace probíhá ambulantně v lokální anestezii. Řez se vede přes bradavku, odkud se jemným pohybem nůžek uvolní vlákna, která vtahují bradavku dovnitř. Do bradavky se potom vloží tři stehy udržující ji ve vzpřímené pozici. Nakonec se na ně na 14 dnů položí plastové „pohárky", které je táhnou nahoru.

Návrat k úplnému poprsí

Pacientky, kterým bylo nutné prs kvůli onemocnění rakovinou v rámci léčby odstranit, mohou absolvovat jeho rekonstrukci, a to dokonce hned po amputaci, nebo po několika měsících. Při tomto zákroku lze použít vlastní břišní tkáňové laloky, prsní implantáty nebo kombinaci obou metod. V případě, kdy prsní žlázy ubude skutečně hodně, je možné při modelaci prsou doplnit objem prsů silikonovými implantáty.

Operace v celkové anestezii trvá 2-4 hodiny, hospitalizace max. 1 týden, rekonvalescence 2 až 4 týdny, se sportem lze začít za 2 až 3 měsíce.

Příběh se šťastným koncem

Táňa (28) si nepřála prsa větší nebo menší, chtěla mít obě stejná. „Příroda se na mně docela vyřádila. Vždycky jsem měla pravý prs výrazně větší než levý a všichni mi říkali, že až budu těhotná, tak se to srovná. Bohužel opak se stal pravdou. Mám dvouletého syna a kojení se na mých prsou značné podepsalo. Rozdíl mezi levým a pravým prsem byl tak velký, že koupit podprsenku nebo plavky bylo pro mě téměř nemožné a velmi stresující."

Nakonec se mladá žena rozhodla pro operaci, kterou vedl MUDr. Peter Ondrejka z kliniky Medicom VIP. „Paní Táňa měla vrozenou pokročilou asymetrii prsou. Požadovala jak zvětšení, tak i korekci tvaru a asymetrie prsou. Při operaci jsme nejdříve provedli augmentaci menšího levého prsu. Tím jsme dosáhli určité velikosti, podle které jsme pak zvolili dostatečnou velikost implantátu do pravého prsu."

Výsledek zákroku si Táňa nemůže vynachválit: „Operace mi pomohla jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Je ze mě jiný člověk! Kdo podobný handicap nikdy neměl, tomu se jen těžko vysvětluje, jak jsem teď šťastná. Prsa mi zvětšili, což je paráda, ale nejdůležitější je, že konečně vypadám normálně a můžu se oblékat, jak chci."

 

Estetika - Magazín o plastické a estetické chirurgii, psychologii a zdraví, 6/2014

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.