Plastika nosu - Rhinoplastika

Získejte nos podle svých představ. Plastika nosu či odborně rhinoplastika je jedna z nejžádanějších plastických operací vůbec.

Popis ošetření

Fotografie před a po ošetření

Chirurgická korekce nosu bývá totiž přínosná nejen po estetické, ale v mnohdy také funkční stránce. Můžeme ji totiž kombinovat s plastikou nosní přepážky, která dokáže v některých případech výrazně zlepšit dýchání.
Nejčastějším důvodem pro podstoupení plastiky nosu (rhinoplastiky) však stále zůstává nespokojenost s vlastním vzhledem. Výsledek dokáže klientovi výrazně zvýšit sebevědomí, což je pro tým lékařů Brandeis Clinic v Praze hlavím cílem.

Klientka OlgaPřed zákrokem

Před podstoupením plastiky nosu je nutná konzultace se specialistou na naší klinice. Ten zhodnotí tvar a případnou deformaci nosu a vysvětlí klientovi možnosti operačního řešení, pooperační režim i možná rizika zákroku. Po dohodě s recepcí domluvíme vhodný termín operace a v případě potřeby také předoperační vyšetření.

Během zákroku

Plastika nosu se v závislosti na svém rozsahu provádí buď v lokální, nebo celkové anestezii. Trvá přibližně hodinu. Operační řez se obvykle vede uvnitř nosních průchodů. Jen ve složitějších případech je nutné zákrok provést otevřeným způsobem. Po něm zůstává drobná jizva na nosní přepážce, odborně kolumele.

Během zákroku lékař koriguje tvar nosu, odstraňuje nerovnosti, upravuje chrupavku i kostěnou oporu nosu, případně i tvar jeho špičky. Dle potřeby se upravuje také nosní přepážka či úhel mezi nosní přepážkou a horním rtem. Na závěr se nos fixuje sádrou a do nosních dírek je zavedena tamponáda, která se druhý den odstraňuje.

Po zákroku

Rekonvalescence po rhinoplastice trvá obvykle 2 týdny. V jejich průběhu dojde k odstranění sádrové dlahy. Pooperační modřiny obvykle během této doby odezní, pooperační otoky však mohou přetrvávat i déle. Existují i případy, kdy se definitivní výsledek operace dostavil až po jednom roce - právě vzhledem k přetrvávajícímu mírnému otoku. Ten už však není pro klienta nijak obtěžující.

Kdo může podstoupit zákrok?

Věková hranice operačního zákroku je 18 let. Další podmínkou je dobrý zdravotní stav umožňující celkovou anestezii.

Video proměny naší klientky

Využijte naší bleskurychlé půjčky na lékařskou péči přímo u nás na recepci. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na telefonním čísle 226 291 640 či emailu: info@brandeisclinic.cz.

Máte zájem podstoupit plastiku nosu (rhinoplastiku)? Objednejte se na konzultaci.

Objednejte se / zeptejte se nás
Vyplňte prosím telefonní číslo pro snadnější komunikaci
Připojit další fotografii

nebo volejte na telelefon: +420 226 291 650

Často kladené otázky

1. Pro koho je rinoplastika vhodná?

Plastická operace nosu neboli rinoplastika je vhodná pro klienty, kteří nejsou spokojeni s vrozeným tvarem svého nosu nebo nosem deformovaným následkem úrazu.

2. Kdo by se rinoplastice měl vyhnout?

Stejně jako v případě jiných operací a zákroků, je třeba, aby byl člověk v dobrém celkovém zdravotním stavu a netrpěl žádným vážným onemocněním.

3. Jaká jsou rizika rinoplastiky?

Někdy po sundání sádry může docházet k neočekávaně velkým otokům některých částí nosu, avšak při správně prováděných masážích otoky postupně vymizí. Velmi výjimečně může v pooperačním období vzniknout infekce, která se řeší antibiotiky, která stav rychle upraví. Ke komplikacím je nutno počítat i různý stupeň deformace nosu po neúspěšně provedené rinoplastice způsobené buď nedokonalou technikou operatéra, nebo individuální odlišností hojení pacienta.

4. Co mne čeká na vstupní konzultaci?

Lékař posoudí váš nos, vyslechne si vaše představy a sdělí vám, jaké jsou možnosti, jak jich dosáhnout. Pokud se po konzultaci rozhodnete pro operaci na Brandeis Clinic, dostanete termín operace a podrobné pokyny, jak se na ni připravit a jaká předoperační vyšetření si zajistit. Na Brandeis Clinic vám předoperační vyšetření zajistíme přímo na místě, budete-li mít zájem.

5. Jak dlouho operace trvá?

Operace trvá 45 minut až 90 minut, dle toho, jestli se jedná o operaci jen měkkých částí nosu, nebo jestli se zasahuje i do kostry a křídel nosu. Dále délka závisí i na tom, jestli se jedná o uzavřenou metodu, nebo otevřenou metodu, která je delší.

6. Jak operace probíhá? Zůstanou po ní jizvy?

Při operaci uzavřenou metodou nezůstávají žádné jizvy, po operaci otevřenou metodu zůstává jemná, téměř neviditelná, jizvička pod nosní přepážkou.

7. Který typ anestezie je vhodnější? Lokální nebo celková?

Téměř ve 100 % případů se využívá anestezie celková, která se jeví komfortnější pro pacienta i operujícího.

8. Jak dlouho trvá hospitalizace?

Doporučená doba hospitalizace při kompletní rinoplastice je jeden až dva dny, při korekci pouze hrotu nosu (měkkých částí nosu) postačí jeden den. 

9. Jaká je celková doba rekonvalescence?

Na konci operace se přikládá na nos sádrová dlažka, která je ponechána obvykle dva týdny. Do nosních přepážek je zavedena tamponáda, která se obvykle odstraňuje po dvou dnech. Po 14 dnech se sádra odstraní a do té doby zmizí i modřiny a otoky. Sádra se ještě přikládá na noc dalších 14 dnů, kvůli tomu aby nedošlo ve spánku k narušení tvaru nosu. Nos může otékat i několik měsíců po operaci, proto je nutné ho masírovat. Způsob masáží vysvětlí pacientovi lékař.

10. Bolí operovaný nos?

Dobrá zpráva je, že operovaný nos nebolí. Jediná mírně nepříjemná skutečnost je, že po operaci je do nosu zavedena tamponáda, proto pacient musí dva dny dýchat ústy.

11. Jaký je rozdíl mezi operací nosu otevřenou metodou a uzavřenou metodou?

Výhoda otevřené plastiky nosu je, že chirurg přesně ví, v jakém stavu nechává na závěr chrupavčitý a kostěný nos, a proto dokáže mnohem lépe předpovědět definitivní výsledek operace. Při uzavřené metodě se do velké míry spoléhá jen na to, že se nos pooperačně zjizví do vhodného postavení.
Jedinou nevýhodou otevřené metody je několikamilimetrová jizva v nejužší části nosní přepážky, která je tudíž prakticky neviditelná. Naproti tomu uzavřená metoda skýtá i možná rizika. Pokud si operující chirurg není 100% jistý vnitřním stavem nosu, může pacientovi přivodit i zdravotní komplikace nebo třeba zhoršené dýchání. V případě uzavřené metody sice chirurg ví, co z nosu vyndává, ale dál už jen tuší, co tam nechává. Proto pro chirurgy na Brandeis Clinic je  uzavřená rinoplastika v současnosti velmi zřídka používanou metodou. Drtivou většinu pacientů operujeme otevřenou technikou.

12. Jaká je cena operace a co všechno zahrnuje?

Cena operace závisí na tom, jak velká korekce bude provedena. Ceny naleznete zde.