Omládla jsem do zásoby díky fotorejuvenaci a Brandeis clinic

Zdravější, krásnější a mladší pleť za necelou hodinku? Jde to!

Jím zdravé, snažím se méně stresovat a víc spát, přesto mě posední dobou pohled do zrcadla moc netěšil: tváře bez jiskry, pigmentové skvrny a kruhy pod očima prozrazovaly o mém věku víc, než bych si přála. A tak jsem vyzkoušela laserovou fotorejuvenaci. Při třetí a poslední návštěvě si mě lékařka spokojené prohlížela: „Tak dnes už to bude jen omlazení do zásoby."

Když jsem poprvé vstoupila do nově otevřené kliniky Brandeis Clinic, věděla jsem přesně, co potřebuji. Od puberty mě trápí pórovitá pokožka se sklonem ke skvrnám. Takový typ pleti je sice méně náchylný k vráskám, ale zato k nevyrovnanému tónu, rozšířeným párům a povadlým konturám. Nejdříve jsme si s ve­doucí lékařkou MUDr. Tatianou Shtyrkhunovou zavtipkovaly o nových životních obzorech, ke kterým vede pěstěný mladistvý vzhled. A pak jsme se shodly, že chceme mou plet změnit. Omladit ji, vypnout a sjednotit tón. Paní doktorka doporučila fotorejuvenaci frakčním neablačním laserem Palomar Lux1540, který projasní a vypne obličej, vyhladí stopy po akné, vyžehlí krk i dekolt, tedy partie, které mají naopak jemnou kůži bez tukové vrstvy, a tak nejrychleji stárnou.

Blahodárné poškození

Tento typ laseru vyhlazuje a také vyplňuje plet zevnitř. Přesně to, co moje plet potřebuje. „Laserový paprsek prochází svrchní částí pokožky, kterou zanechá neporušenou, a působí až v její střední vrstvě, kde vytvoří svislé mikrootvory," vysvětluje lékařka, zatímco nanáší znecitlivující krém. Teorie je prostá: na toto „poškození" pokožka reaguje hojivým procesem a tvorbou nových kolagenních vláken. „Jednoduše řečeno, kožní buňky si řeknou - tady nám něco chybí, a tak spěchají, aby dorostly nové a mladé," přibližuje lékařka laicky zázračnou regenerační I schopnost kůže. Zároveň se tak reguluje funkce melanocytů (buněk zodpovědných za tvorbu kožního pigmentu), které dělají z mé pokožky učiněnou paletu všech možných odstínů pleťové barvy.

Od teorie k proceduře

Po 45 minutách působení masti pod plastovou folií je moje kůže jako necitlivá gumová maska. Protože paprsek laseru může poškodit zrak, musím si ještě nasadit speciální ochranné brýle. Doktorka Shtyrkhunová pak začne centimetr po centimetru sázet laserovou hlavicí přesné zásahy po celém obličeji. „Bolí?" Skoro ne, jen cítím při každém impulzu krátké lehké štípnutí, trochu mrazivé, trochu pálivé. Aplikace okolo nosu a rtů je však dost nepříjemná. Když mám tyhle partie za sebou, uleví se mi, ale doktorka se do každé oblasti vrátí ještě jednou.

Po prvních dvaceti minutách zákroku jsem začala cítit silnější pálení, a tak mi sestřička postupně pokládá na rudnoucí oblasti ledové obklady. Když už byla bolest opravdu nepříjemná, doktorka si s laserern „odskočila" na mou jizvu po operaci na břiše. Palomar totiž dokáže krásně zahladit jizvy a také strie. Extrémní horkost postupně rychle opadá a za deset minut už cítím tváře jen jako ošlehané větrem po slunečném dni na sjezdovce.

Vyžehlená únava

I když okolí mých očí by si zasloužilo přinejmenším stejně radikální zákrok, odbornice laser v mém případě nedoporučuje. Druhý den musím odcestovat a oči bych měla nehezky oteklé. Zvolila tedy šetrnější metodu Pellevé, založenou na energii elektromagnetických vln, která nezpůsobuje žádné otoky.

Sestra mi nejdříve nalepí na záda jednu elektrodu a pak začne ošetření, které připomíná příjemnou relaxační masáž. Jaká úleva po horké laserové seanci. Zatímco ještě střídavě přitlačuji ledové obklady na zbytek tváře, sestra přejíždí hlavicí, jako kdyby žehlila vrásky. Každou malou oblast prohřívá až do příjemně snesitelné teploty 40-42 C. Ve spodní vrstvě pokožky však vlny způsobí nárůst teploty až na 60-65 °C, při níž se stahují kolagenová vlákna. Jiným způsobem než při laserovém ošetření dochází opět k tvorbě nového kolagenu. Výsledkem je, že jeho vrstva v pokožce zesílí a zpevní. Hned po ošetření vidím, jako kdyby oči získaly novou svěžest.

Těsně poté

Celý zákrok s ošetřením krku a dekoltu trval skoro hodinu. Pellevé kolem očí dalších 20 minut. Měla jsem dost zarudlý, poněkud flekatý a lehce natekly obličej, ale oční okolí příjemně vyhlazené. Ještě večer jsem absolvovala společenský večírek, s pletí sice pod nánosem dobře krycího make-upu, ale výsledek zapůsobil nečekaně. „Vypadáš nějak odpočatě," hlásily kamarádky, nic netušící o mém zákroku. Mírný otok totiž způsobil, že se moje pokožka najednou krásně vypnula.

Následující dva dny se ale otok stupňoval a s ním i trochu nepříjemná vyrážka kolem úst a na bradě. Hluboce ukryté podkožní sébum donutil laser vyrazit na povrch. Maskérská práce s korektorem a pudrem zachránila nejhorší. Po třech dnech se kůže začala krásně hojit a také vylupovat z odloučených povrchových šupinek, které po ošetření lase­rem vypadaly jako čtverečková mikrosíťka.

Skutečný efekt jsem zaznamenala až za měsíc, což je dostatečně dlouhá doba potřebná ke zpevnění kolagenních vláken. Plet se projas­nila a začala se zdravě lesknout. Právě po jednom měsíci jsem musela na kliniku dorazit znovu, aby se efekt ještě umocnil.

Na druhé setkání jsem přišla již s výrazněji sjednocenou pokožkou, s vyhlazenými jemnými vráskami kolem očí a úst a s vylepšenou struk­turou pleti. Jizva na břiše byla skoro k nenalezení. A po dalším měsíci byla moje plet hladká, čistá a prozářená. Ano, omládla jsem!

 

Estetika - Magazín o plastické a estetické chirurgii, psychologii a zdraví, 4/2014

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.