Nepodceňujte svá znaménka

Névy neboli „znaménka „ se vyskytují prakticky u každého člověka. Je jich velké množství druhů. S některými se již narodíme, jiná nám vznikají až v průběhu života. O všech je dobré mít povědomí a čas od času je sledovat. Růst nebo změna barvy může být varováním, že se se znaménkem něco děje a je vhodné ho vždy ukázat kožnímu lékaři. V případech aktivity ve znaménku je lepší ho preventivně vyjmout. Přesto stále hodně lidí věří, že se na znaménko nemá sahat, jinak by se mohlo „zvrtnout" v rakovinu .

Digitální dermatoskop zpřesní vyšetření

Na Brandeis Clinic máte možnost využít vyšetření pomocí digitálního dermatoskopu. To je speciální přístroj, který umožňuje vyšetřit znaménka a další kožní projevy nesrovnatelně přesněji než při pozorování pouhým okem nebo lupou. Unikátní kamera prosvítí znaménko do hloubky, díky integrované lupě zvětší až 50x a vyfotí za účelem analýzy. Speciální software pak fotku porovná s databází a vyhodnotí. Dermatolog vám následně doporučí vhodný postup.

Zvýšená pozornost je na místě na podzim

Kontrolovat bychom měli především ta znaménka, která vznikají během života, a především ta nová po slunění v létě. Bývají to někdy  i velmi nenápadná ložiska různých velikostí, často v úrovni kůže. Když po nich prstem přejedete, tak je nenahmatáte. Dalším typem jsou tzv. dysplastické pigmentové névy. Jsou to ložiska o průměru větším než 5mm, většinou nepravidelných tvarů,s jasným i nejasným ohraničením. Mívají světle až tmavě hnědou barvu, někdy až do černa. Tyto je třeba hlídat, nejlépe pod lékařským dozorem, protože se jedná o skupinuznamének, která se někdy mohou zvrhnout do zhoubného nádoru - tzv. maligního melanomu.  

Čeho si všímat

Pigmentové névy jsou útvary které běžně nejsou součástí kůže. Vznikají vývojově nebo v průběhu života. Lidově se nazývají mateřská znaménka proto, že se sklon k jejich výskytu dědí. Jsou to oválné, plošné projevy, charakterizované přítomností pigmentových buněk, které obsahují melanin. Melanin je barevná látka obsažená v kůži, vlasech, duhovce oka - určuje zbarvení našich vlasů, očí, kůže a zvyšuje se působením ultrafialového záření.  

Tři stádia vývoje znamének

Znaménka se dělí podle vývoje na tři stadia.První stadium je plochý projev, tmavě hnědě zbarvený. Pigmentové buňky se v tomto stadiu nacházejí v horních vrstvách kůže. V dalším stadiu pronikají névové buňky do hlubších vrstev kůže a projev se uprostřed vyklenuje. Postupně může vzniknout hrbol hnědé až tmavě hnědé barvy, ale odstín se také může shodovat s barvou kůže. Jeho velikost je od několika milimetrů po několik centimetrů. Povrch může být někdy rozbrázděný.

Nevzhledné neznamená nutně nebezpečné

Každého spíše znervózňují hmatatelná mateřská znaménka, která však nebývají nebezpečná. Vystouplá znaménka mohou vypadat nevzhledně, ale ve většině případů jsou nezhoubná oproti těm, která nenahmatáme. Naproti tomu je třeba věnovat pozornost znaménka malým, nenápadným, která při bližším zkoumání a sledování často uvnitř mění barvu. Takové znaménko začne tmavnout, pak se může plošně rozšiřovat do okolí, zdrsňuje se jeho povrch, může svědit, v určitém stadiu se může i začít vyvyšovat nad kůži. To jsou nebezpečné aktivní névy. Všechny aktivní névy je třeba včas chirurgicky odstranit, nejlépe vyříznout, a to ještě dříve, než se z nich vyvine melanom kůže. Vyříznutím znaménka nemůže žádný nádor vzniknout, jak se traduje mezi lidmi. Nezapomeňte si prohlížet všechna znaménka, i ta, která jsou pod spodním prádlem - v oblasti pasu, podprsenky - nebo tam, kde třeba nosíte tašku přes rameno či máte hodinky, ale i ve vlasové části hlavy, kde může být znaménko drážděno kartáčem na vlasy. Mateřská znaménka se objevují i na plosce nohy či pod nehtem!  

Rizikové faktory rakoviny kůže

Rakovina kůže se může projevit u kohokoli, ovšem někteří mají větší pravděpodobnost, a proto musejí prevenci věnovat větší pozornost. Zamyslete se, jestli k nim náhodou nepatříte i vy:

  • patříte mezi světlý fototyp
  • někdo z vaší rodiny měl zhoubný nádor kůže
  • byli jste opakovaně spáleni sluncem, především v dětství
  • máte mateřská znaménka ve velkém množství, různých tvarů, zabarvení
  • chodíte pravidelně do solária

Druhy kožních nádorů

Vůbec nejčastějším kožním nádorem je bazaliom, který postihuje hlavně starší lidi. Nemusí se vyvinout přímo z mateřského znaménka, ale kdekoliv na kůži. Obvykle je to nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky - bazaliom netvoří metastázy, může ovšem svým pomalým, ale invazivním, růstem nahlodávat kůži, někdy až v rozsáhlých plochách a to nejenom plošně, ale i do hloubky.   Druhým nejčastějším nádorem je spinaliom, který se objevuje hlavně na rtech, tváři nebo uších. Nemusí to být jen vřídek, ale také bledá až růžová skvrna či uzlík na kůži, který se zvětšuje, mokvá nebo krvácí. Nutné je přijít k lékaři včas, protože v pozdějších stadiích může nádor metastázovat do lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů.  

Včas odhalený melanom zvyšuje šanci na vyléčení

Diagnóza melanomu patří mezi nejkrutější. Na druhé straně se dá nemoc lehce odhalit, protože je viditelná pouhým okem.Podle statistik se nejvíce melanom kůže vyskytuje v Austrálii. Ale i u nás žije mnoho rusovlasých lidí i těch se světlou pletí. Rakoviny kůže přibývá. Počet nově vzniklých případů je sedmnáct nemocných na sto tisíc obyvatel. V České republice ročně zemře 300 lidí na rakovinu kůže. Varující je, že každých deset až patnáct let se počet případů zdvojnásobuje. Začíná se vyskytovat i u mladších ročníků, děti nevyjímaje. Melanom je zhoubný melanocytární nádor, jehož výskyt poslední dobou výrazně stoupá, ale zároveň naštěstí klesá počet lidí, kteří na něj zemřou. Největší výskyt je mezi 20 a 60 lety s tím, že se posouvá věková hranice výskytu směrem dolů. Častěji se vyskytuje u bělochů než u pigmentovaných ras, kde jej nalézáme jen zřídka. Melanom nejčastěji vyrůstá na mateřském znaménku, ale může se vytvořit i na hladké kůži.   Co je třeba hlídat Zpozorněte, když:

  • pigmentová skvrna má nepravidelný tvar, kterým se výrazně liší od ostatních pigmentových projevů na kůži
  • nemá jasné a rovnoměrné okraje
  • barví se dohněda až černa či „hraje" různými barvami
  • alespoň 1 rozměr ložiska přesahuje 6 mm
  • postupně se zvětšuje, mění se její tvar, barva, povrch a začíná mírně svědět

  Správnou diagnózu určí lékař

Důležité je umět rozeznat podezřelé projevy, ze kterých se zhoubný nádor může vyvinout. Navzdory pokroku je jedinou ideální léčbou včasná excize (vyříznutí). Ani odborník si není vždy stoprocentně jistý, zda se nejedná o stadium maligního melanomu, dokud to neurčí histologické vyšetření. Pokud je stadium pokročilé a jedná se již skutečně o kožní nádor, může mít pacient po těle rozesety metastázy, které se na určitá místa v těle dostanou krevní a lymfatickou cestou.  

Prevence především

Prevencí se dá mnoho zachránit. Zbytečně se neslunit, nespalovat se, používat krémy s ochranným faktorem a ani nenavštěvovat pravidelně solária. Obecně platí, že kůže si ukládá do paměti každý sluneční paprsek, který na ni dopadne. K prevenci také patří odstranění mateřského znaménka na místech, kde dochází k opakovanému dráždění kůže.  

Další typy mateřských znamének

Získané névy jsou mnohem častější u bělochů než u černochů nebo orientálců. Začínají se tvořit od prvních let života a jejich počet se postupem věku zvyšuje. Tvoří se do třiceti let. V případě poranění pigmentového névu (např. o část oděvu) dojde většinou během několika dní k úplnému vyhojení.   Modrý névus - tmavě šedě až modře zbarvený projev tvaru pupínku až hrbolku. V tomto případě se melanocyty nacházejí v hlubších vrstvách kůže, proto na povrch prosvítají tmavě modře. Vznikají v dětství a dospívání. Solární keratóza - jsou to načervenalá ohraničená ložiska s šupinkami a krustami na povrchu. Po stržení místo krvácí. Solární keratóza se nejčastěji vyskytuje na obličeji, u mužů na pleši, na ušních boltcích a rukou. Tyto projevy  by se měly pravidelně odstraňovat, nejčastěji zmražením nebo laserem, protože by se ze solární keratózy časem mohla vyvinout obávaná rakovina kůže. Pihy - mnohočetné drobné plošky, které jsou jednotně pigmentované, vyskytují se kdekoli na těle a obličeji, jejich zbarvení se zvyšuje po působení UV záření. Objevují se od dětského věku  a velký vliv zde sehrává dědičnost.

Znaménka a hormony

Mateřská znaménka mohou být vrozená, jiná se vytvoří hormonálním vlivem, u žen vznikají v období gravidity, klimakteria a v období stáří. Ženy kolem třiceti až čtyřiceti let nejvíce trápí poruchy pigmentace v obličeji, tzv. chloasma. Hyperpigmentace je skvrnitého, mapovitého charakteru a většinou se nejprve objevuje nad horním rtem. Zde může díky svému zvýraznění, např. na slunci, imitovat knírek. Dále se může šířit na tváře, ale i na čelo. Kolem očních partií naopak vzniká depigmentace. Při užívání hormonálních antikoncepčních prostředků se často objevují pigmentové skvrny především v oblasti obličeje. Hormonální nerovnováha způsobuje nadbytek melaninu a kosmetický defekt v podobě pigmentových skvrn je na světě.  

Jestli vám skvrny např. po porodu či vysazení hormonální antikoncepce samy nezačnou blednout, navštivte kožního lékaře, který vám doporučí buď speciální zesvětlující krém, nebo jinou účinnou metodu, jak se jich zbavit.

Sluneční paprsky a solária

Další plošné skvrny mohou vznikat hlavně v souvislosti s působením UV záření. Plošné hyperpigmentace, tzv. melasmata, vznikají jako důsledek  poškození kůže UV zářením s následným narušením její schopnosti regenerace. Trvalé pigmentové skvrny se tak objevují právě jako důsledek častého opalování v soláriích nebo drastickém opalování na sluníčku. Pokožka ve snaze ubránit se agresivnímu slunečnímu záření vyprodukuje větší množství kožního pigmentu melaninu. Nejčastěji se pokožka spálí na místech, která nejsou na opalování zvyklá - prsy, dekolt a záda. Zde se nežádoucí pigmentové skvrny objeví snadno a k tomu velice často. Tmavé skvrny můžete také získat, jestliže se opalujete a současně užíváte antibiotika nebo jiné léky, které ve vás na sluníčku vyvolají alergickou reakci.  

Jak se skvrn zbavit

Bělicí krémy či chemický peeling dokážou skvrny částečně zesvětlit, málokdy však úplně odstranit. Pokud takový krém užíváte, či jste po peelingu, rozhodně se vyhýbejte sluníčku vůbec, ať už umělému či přírodnímu, a používejte prostředky s vysokým ochranných faktorem. Mezi fyzikální metody léčby patří slupování podchlazením a slupování laserem. Máte-li na těle podezřelá znaménka nic není ztraceno. Přijďte se ukázat k nám na kliniku, kde disponujeme nejmodernějšími vyšetřovacími technikami, např. digitálním dermatoskopem. Okamžitě vyhodnotíme, zda je znaménko nebezpečné, v případě vyjmutí zajistíme histologii (rozbor tkáně), odstraňujeme znaménka nebo kožní výrůstky chirurgicky během sekundy radiofrekvenční smyčkou nebo laserem.

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!