Jak změnit svůj úsměv za pouhý 1 den

Úsměv. Znak úspěchu a pozitivního myšlení. S lidmi, kteří se usmívají, je hned větší chuť pracovat. Ne jen úsměv nestačí. Chce to v ústech odhalit krásné a zdravé zuby.

Nejenže opticky omlazují a přitahují, navíc jsou navštívenkou, která už na první pohled provolává: „Haló, pečuji o sebe!" Zatímco v zahraničí bývá hollywoodský úsměv standardem vyššího společenského postavení, Česko se zatím stále ještě učí, že práce zubních lékařů nespočívá jen v léčbě zkažených zubů, ale také v péči o ústa. Ať jde o dentální hygienu nebo estetickou stomatologii. Zejména druhá disciplína svede zázraky. „Díky moderním technologiím jsme dnes schopni během jedné návštěvy vyřešit ulomený zub nebo zabarvení, s nímž si neporadí bělení ani dentální hygiena," říká MDDr. ONDŘEJ KLIKA, král keramických řešení z kliniky, která udává rytmus estetické stomatologie.

 

Zásah do estetiky chrupu je nejen o tvorbě hezčího úsměvu. Ovlivňuje také psychiku. Lidé se začínají smát, už totiž nemusí skrývat to, za co se styděli. Roste jim sebevědomí, a to má následně velký vliv na jejich sociální postavení, pracovní úspěch, osobní život.

 

Pane doktore, jak se mění úsměv za 24 hodin? „Za vším je počítačová technologie CEREC, díky které na Brandeis Clinic dokážeme většinu klientů ošetřit v jeden den. Ať jde o korunky, fasety, plomby nebo keramické výplně, nemusíte již absolvovat žádné nepříjemné otisky zubů, nosit provizorní zubní náhrady nebo týdny čekat na dodaný výrobek z laboratoře. Odpadají veškeré chyby při komunikaci mezi laboratoří a lékařem, při transportu vyrobených otisků, při výrobě modelů a dalších technologických postupech. A to proto, že veškerou práci, včetně optických otisků zubů dělám v počítačovém softwaru přímo v ordinaci. Nikam ji tedy neodesílám. Menší práce jako korunku, fasetu a keramickou výplň mohu vyrobit na počkání přímo v průběhu výkonu. Více prací, třeba šest korunek najednou, vyžaduje samozřejmě už několik hodin práce. I tak je vše řešitelné v jeden a ten samý den."

Jak to probíhá? „Ráno se klient dostaví na plánovanou návštěvu. Vybereme správnou barvu celokeramické náhrady, a to společně s klientem před zrcadlem. Poté v místním umrtvení daný zub nebo zuby obrousím a odstraním tak všechno, co by na zdravém zubu už být nemělo. Tento stav opticky naskenuji do počítače. Pak má klient na několik hodin volno a může se podívat třeba po nákupech v centru Prahy. Já mezitím designuji budoucí keramické práce v počítačovém softwaru. Výsledný obrázek odešlu do frézy, která požadovanou práci vyrobí z keramických bločků. Produkt ještě ručně upravím do finální podoby, dobarvím ho, uložím do pece a vyleštím. Když je všechno připraveno, kontaktuji klienta a ten se opět dostaví, tentokrát již na fixaci, lepení. Než keramiku nalepím, ukážu mu finální práci v zrcátku na jeho zubech, případně vše vyfotím a promítnu na obrazovce. Definitivně fixuji poté, kdy mám jeho souhlas. Znamená to, že k večeru odchází klient s hotovými celokeramickými náhradami. Obrovsky to šetří jeho čas. Nicméně velké práce, jako je celková rekonstrukce chrupu, je stále vhodné rozdělit do více dnů. U větších anomálií v postavení zubů je samozřejmě nutné předléčení rovnátky. Až poté se řeší keramické práce."

S čím za vámi lidé přicházejí nejčastěji? „Právě s anomáliemi v postavení zubů. Touží po rovných zubech, ale z profesních nebo časových důvodů si nemohou dovolit nosit rovnátka. Další klienty trápí nevhodné výplně a náhrady, patologické zabarvení, rozsáhlé kazy, nadměrné obroušení, úrazy a vrozené vady jako třeba čípkovitý tvar zubů. Často požadují celokeramické práce jenom z důvodu barvy. Nedávno za mnou byla klientka, která ve svých 74 letech měla všechny zuby vlastní, což je úctyhodné. Rozhodla se pro zákrok na horních předních zubech, protože je měla křivé. Řešili jsme to keramickými fasetami. Zuby totiž byly až na malé výplně zdravé a nebylo nutné je více brousit. Jinému klientovi. asi 26letému, se při úrazu odštípla velká část jedničky a růžek dvojky. Oba zuby naštěstí zůstaly živé. U jedničky jsme ztracené tvrdé zubní tkáně nahradili keramickou fasetou a růžek dvojky dostavěli bílou fotokompozitní výplní."

 

O fasetách mluvíte často. Jsou teď velkým hitem? „Fasety se ohromně proměnily. Donedávna to byly jen takové ,skořápky` fixované na viditelnou část zubu. Dnes mluvím spíše o adhesivně tmelených celokeramických náhradách. Jsou to velmi tenké plátky keramického materiálu, které se přilepí na přední část jednoho nebo více zubů ve viditelné části chrupu. Díky moderním technologiím se dají zhotovit s různorodým tvarem. V místě, kde je zub zdravý, stačí odbrousit jen třetinu milimetru zubních tkání. V části ztracených zubních tkání, například vlivem kazu, pak může být keramika tlustší. Šikovné je, že celokeramické práce jdou mezi sebou kombinovat. Tedy fasety s můstky, korunkami, korunkami na implantátech, keramickými výplněmi a tak. Klient tyto kombinace ocení. Často totiž přijde s požadavkem na estetickou změnu, a přitom má nějaké potíže."

Děláte tedy i více různých prací najednou? „Samozřejmě. Nedávno přišel klient s tím, že mu po úrazu vytrhli na pohotovosti pravou horní dvojku. Zároveň se svěřil, že není spokojen s korunkami na horních jedničkách a ještě s esteticky nevyhovující výplní na levé horní dvojce. Tak jsme jedním zákrokem vyřešili vše. Zavedli jsme implantát místo chybějící dvojky, zhotovili nové korunky na jedničky a levou horní dvojku ošetřili fasetou. A po zhojení kosti jsme na implantát vyrobili korunku."

Jak dobře keramika drží na zubech? „Dnes ji již perfektně fixujeme k vlastním zubním tkáním technologií lepení. Využití keramiky je tak širší než dřív. Navíc má celokeramická práce výhodu v barevné a tvarové stálosti. Keramika totiž na rozdíl od vlastních zubů a zubních náhrad z jiných materiálů ani po letech nemění barvu a ve srovnání s vlastním chrupem je několikanásobně odolnější proti obroušení. Ale nezničitelná ještě není - v extrémních případech může dojít k odštípnutí. Ale nikdy po správném postupu zhotovení nespadne."

Mnozí lidé se bojí zubařů a vyhledávají jejich péči až při bolestech. Jsou tolik odlišní ti klienti, kteří za vámi přijdou už jen z estetických důvodů? „Nejsou jiní v tom, že by neměli strach. Ale jejich strach je menší než jejich odhodlání pracovat na sobě. Většina klientů za mnou přichází s tím, že se ve svém životě konečně rozhodla učinit velký krok ke změně svého chrupu. A když mluvíme o strachu, často je provází spíše strach se usmát. Nesmějí se dokonce ani sami na sebe v zrcadle. Mají problém najít si partnera. Obávají se snížení svého vlivu v práci. Velká část klientů se mi svěřuje, že změnu svého chrupu dlouhodobě plánovala a byla pro ni pevně rozhodnuta. Akorát si ji v minulosti nemohla finančně dovolit a na zákrok si postupem času trpělivě našetřila."

Odcházejí tito lidé s pocitem, že se vyplatilo našetřit? „Většinu klientů překvapí, že zásah do estetiky chrupu je nejen o tvorbě hezčího úsměvu a zlepšení funkce. Brzy zjišťuji, že zákrok zasahuje především do psychiky. Lidé se po něm začínají více smát. Už nemusejí skrývat to, zač se styděli. Roste jim sebevědomí, a to má výrazný vliv na jejich sociální postavení, pracovní úspěch, osobní život."

Přicházejí za vámi více ženy, nebo muži? „Často zaslechnu domněnku, že ženy chtějí být krásné hlavně kvůli sobě a muži si nechávají upravit zuby spíše z pragmatických důvodů, například kvůli kariérním vyhlídkám. Ale já osobně nevidím rozdíl. Muži i ženy chtějí vypadat dobře, mít uznání od ostatních a současně být spokojeni sami se sebou. Jsem přesvědčen o stejné míře vyváženosti vnitřních i vnějších potřeb u obou pohlaví. Například jeden z posledních větších zákroků byl u muže. Herce a modela Jamese Tratase. Požadoval podstatnou změnu svého úsměvu z profesních i osobních důvodů. Té změny jsme dosáhli také pomocí celokeramických faset."

Dají se fasetami upravit všechny viditelné zuby? „Je to možné. Na prvním místě je přirozeně přání a potřeba klienta. Já mu vysvětlím celou problematiku a svůj názor. Ovšem finální volba z hlediska rozsahu je na něm. Někteří lidé jsou dostatečně spokojeni se dvěma keramickými pracemi na horních jedničkách. Jiní žádají změnu celého úsměvu. Nejčastěji řeším problémy viditelné při úsměvu a mluvení, tedy od pětky po pětku v horní i dolní čelisti. Ale je to individuální i proto, že někdo má úsměv širší, někdo užší. Pak se počet prací sníží, nebo zvýší."

 

 

JAMES TRATAS chtěl vyspravit úsměv kvůli své herecké a modelingové profesi. Využil nejmodernější a nejšetrnější řešení estetických vad chrupu v dnešní době. Zubní fasetou se dají vyspravit široké mezery, nerovné postavení zubů, stěsnání, zakrýt nevzhledné výplně a skvrny, mechanická poškození zubů vlivem úrazů a především jde o velmi oblíbenou alternativu k bělení zubů. Fasetami lze totiž vyřešit i výrazné zabarvení zubů, kdy nepomáhá bělení - a to všechno lze na Brandeis Clinic zažít v rámci jediné návštěvy. Celokeramické fasety neškodí, díky unikátní technologii zasáhnou jen zlomek milimetru lidského zubu. Za vším stojí CEREC (zkratka z anglického CEramic REConstructions), nejmodernější metoda robotické stomatologie z USA. Otisk zubů se zhotovuje opticky pomocí intraorální kamery. Data se odesílají do frézovacího stroje, který během několika minut vytvoří přesnou fasetu. Ostatně v Brandeis Clinic přístroj používají také na zhotovení korunek, můstků a plomb.

 

 

James Tratas

>>> Herec momentálně žijící v Praze

>>> Hrál ve filmech Anna Karenina, Educazione siberiana nebo Ruský yetti: Zabiják žije

>>> Má celokeramické fasety od Brandeis Clinic

>>> Jeho estetický stomatolog Ondřej Klika říká: „Lidé pohybující se ve filmovém byznysu a modelingu jsou zvláštní kategorií naší klientely. Pro ně je krásný úsměv podmínkou, o které sami se sebou nediskutují."

 

MDDr. Ondřej Klika

>>> Estetický zubní lékař Brandeis Clinic

>>> Vystudovat Univerzitu Palackého v Olomouci

>>> Nezná nic hezčího než: „úsměv spokojeného klienta".

>>> Z čeho má radost? „Že se stále více lidí učí o zuby správně pečovat. Zvyšuje se povědomí o dentální hygieně a zlepšuje se péče o chrup. Často se mě klienti už na začátku konzultace nebo vyšetření ptají, zda máme na pracovišti rovněž dentální hygienistku, že jsou zvyklí tuto službu využít nebo že k ní chtějí začít chodit. Nikdo, koho znám, ji nepovažuje za zbytečný luxus. Naopak, za základ."

 

 

Chápu to správně tak, že při zákroku menšího rozsahu si všímáte jen těch zubů, o které při změně jde? „Ne. Při úpravě horních zubů od dvojky po dvojku musím vzít v úvahu i všechny ostatní zuby, byť nebudou překryty fasetou či korunkou. Keramické práce totiž musím uzpůsobit tvarem, barvou a postavením celému okolí tak, aby zuby vypadaly přirozeně. Vždy je to komplexní práce. Na druhou stranu zásah ve větším rozsahu umožňuje provádět zásadnější korekce. Třeba i výraznější změny barvy nebo volněji přistupovat k tvaru a postavení zubů."

Nevypadají upravené zuby uměle? „Pokud je úprava provedená správně, tak ne. Faktem je, že klienti u rozsáhlých prací většinou požadují co nejbělejší možný odstín. Já se je snažím mírnit, protože si sami neumějí finální výsledek představit a po zákroku by mohli být nemile překvapeni. Někteří klienti zase požadují, aby bylo vidět, že jsou zuby upravené. Trvají tedy na výrazně bělejším odstínu, než jaký mají sami, navíc chtějí ideální tvar. Řeknu jim svůj názor, ale finální volba je na nich. Nakonec je hlavní, aby se dobře cítili před sebou a druhými."

Když si klient až po zákroku uvědomí, že zvolil špatný odstín, dají se keramické práce ještě dodatečně bělit? „Nedají. Keramika zůstává už po celý zbytek života barevně stejná. U prací menšího rozsahu tedy doporučuji bělení vlastního chrupu ještě před zákrokem. Barvu keramiky pak přizpůsobím okolním zubům. Jinak bělení je možné doplnit také nosiči na domácí dobělení, jenom je potřeba počítat s tím, že se potom celkový čas ošetření prodlouží."

Dobře, ale co když klientovi odstín, který zvolil, prostě nevyhovuje? Dokážete fasetu přesto nějak doladit? „Na Brandeis Clinic se snažíme maximálně vyhovět každému přání. Mohu říct, že když jsou fasety hotové a zkouším je pacientovi v ústech, je možné finální odstín trochu doladit fixačním (lepícím) materiálem - drobnou nuanci zesvětlit, či ztmavit. Je to tím, že finální odstín keramiky je do jisté míry ovlivněn barvou, která svítí zevnitř. Optické vlastnosti fasety jsou podobné vlastnímu zubu."

Vyžadují zuby upravené fasetami zvláštní péči? „Keramika sama o sobě se nikdy nezkazí. Nicméně zub, na kterém keramická práce drží, se kazit může - stejně jako jiný zub. Proto je nutné nadále dodržovat správné hygienické návyky jako u vlastních zubů, pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěvy zubní hygienistky. Jinak to může vést ke znehodnocení celé práce."

Všiml jste si, že by s bezbolestnými technologiemi klesal strach pacientů ze zubního ošetření? „Víte, to je těžké. Když člověk alespoň jednou zažije noční bolest zubu, kterou nedokáže utišit analgetiky, nespí a ví, že ráno musí na akutní ošetření, aby se bolesti zbavil, je přirozené, že se obává vyhlídky bolestivého zákroku. Někdy může jít o důsledek negativní zkušenosti s lékařem v dětství nebo bolestivý, nevyhovující zákrok v dospělosti. Většina pacientů se i na mém křesle bojí. Někteří méně, někteří více. Je to úplně normální. Přece jen, bolest zubů patří mezi největší. Ale při ošetření se bát přestávají."

Jak to? „Strach většinou vzniká v důsledku nedostatku informací. Proto klientovi nejdříve podrobně vysvětluji, jak budeme postupovat. Už tento krok ho obvykle zbaví největší obavy. Navíc je u mě samozřejmostí ošetření v místním umrtvení, zákrok tedy nebolí. Je to už jen o tom zbavit se pocitu, že jste u zubaře. Hodně klientů je po zákroku překvapených bezbolestností, někteří v jeho průběhu dokonce usnou."

A co když se někdo přesto hodně bojí? „Brandeis Clinic je špička, tady lze ošetřit v analgosedaci. To znamená, že klient je ve stavu útlumu, kdy opadá veškerý strach. Prováděný zákrok sice vnímá a poslouchá instrukce lékaře a personálu, nicméně po jeho skončení si na zákrok nepamatuje. Navíc velké chirurgické zákroky můžeme provádět v celkové anestezii. Máme vlastního anesteziologa a disponujeme možností dospání na pokoji přímo na klinice. Jsme na všechno připraveni."

Doktor Klika při aplikaci fasety herci Tratasovi. V pozadí na počítači lze vidět model zubu.

Související obrázky

Jak změnit svůj úsměv za pouhý 1 den Jak změnit svůj úsměv za pouhý 1 den Jak změnit svůj úsměv za pouhý 1 den

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!