Jak si udržovat energii

„podnikatel musí mít kondici atleta," říká anna brandejs a dře v thajském boxu je to kuriózní pohled: prsty jejích specialistů mají v hygienických rukavicích milimetrovou přesnost. ty její jsou v červených rukavicích naopak zbavené citlivosti... její lidé se snaží vyspravit druhé. ona tluče protivníka hlava nehlava... její tým se maximálně soustředí na práci. ona v té chvíli naopak práci vypouští z hlavy...

ANNA BRANDEJS V NELÍTOSTNÉ BITVĚ SE SVALNATÝM SPARTAKEM NEŘEŠÍ, ŽE JEŠTĚ PŘED CHVÍLÍ BYLA ŠÉFKA, ŽENA. BA PRÁVĚ PROTO CHCE BÝT V KONDICI. PROTO SE UČÍ POZNÁVAT A ŘÍDIT SVOU ENERGII. THAJSKÝ BOX JEJÍMU PODNIKÁNÍ PROSPÍVÁ. PROTOŽE PROSPÍVÁ JÍ SAMOTNÉ.

 

Kdyby bylo podnikání tak jednoduché, tak by většina lidí úspěšně podnikala," říká ta půvabná dáma, když přichází do šatny. Svléká nejen kostým, ale celý civil. Tedy se starostmi, které až sem donesla v mozkových závitech. Také proto sem chodí. Tady totiž na hodinu přestává bolet hlava. Ačkoli v tělocvičně musí majitelka jedné z nejúspěšnějších klinik estetické medicíny v Česku vydat mraky energie, fyzicky ožívá a psychicky regeneruje. „V podnikání, tam nahoře, je moc řídký vzduch. Proto podnikají jen 2 procenta populace. Trénink na dobrý dech je třeba. Každá firma během prvních deseti let zažije dvě až tři krize, nezávisle na své velikosti. Kdo tvrdí opak, že v jeho firmě se to nestalo, nás buď vodil za nos, nebo měl ve své době specifické podmínky, které byly obzvlášť příznivé. Třeba privatizoval, zdědil a tak. Jestliže ovšem podnikáte skutečně od nuly, takzvaně z obýváku, a tu firmu budujete postupně a střádáte korunku ke korunce, tak krize, které ohrozí firmu, nevyhnutelně přijdou. Bud' vás položí, nebo je překonáte. Chvíle, kdy musíte zvládnout překážky, není od věci. Krize vás prověří a posílí o zkušenosti, které dává člověku jen život. Žádný Harvard tohle nenaučí."

 

JAKMILE ZLENIVÍM A NECHCE SE MI CVIČIT, NAJMU SI OSOBNÍHO TRENÉRA. DONUTÍ MĚ. OD TOHO TADY JE. SPORTOVAT SE MUSÍ.

SRDCE SI O TO ŘEKLO

V cvičebně Annu vítá hora svalů. Občanským jménem Zdeněk Zvoníček. Snaží se vyztužit její tělo tím, že ho fyzicky vyčerpá. Zní to paradoxně, ale právě to zoceluje. Nechat člověka protáhnout dřinou. Donutit ho bojovat, nevzdávat se. „Thajský box mi doporučil internista naší kliniky." svěřuje se Anna. „Vyšetřoval mi srdce. Někdy rok po založení Brandeis Clinic jsem neustále pracovala šedesát hodin týdně a píchalo mě na hrudi. Doktor Luzum mě vzal na EKG a echokardiograf. Během psychosomatické konzultace definitivně vyloučil jiný problém než vyčerpanost organismu a přepracování. Doporučil mi více odpočívat a sportovat, a to i jinak než třeba bezduchým zvedáním činek. Thajský box je dynamický. A praktické je ještě jedno, dokonce pro život. I když člověk ví, co má dělat, občas sejde z cesty. A potřebuje, aby mu to připomněl někdo jiný.“

 

MŮŽETE ROKY VYDRŽET DŘÍT NONSTOP A NIC SE ZDÁNLIVĚ NEDĚJE. A JEDNOHO DNE SE ORGANISMUS ZHROUTÍ JAKO PERNÍK, KTERÝ JE POSTUPEM LET ZEVNITŘ VYŽRANÝ MOUČNÝMI MOLY. DRKNETE DO NĚJ A ROZPADNE SE NA PRACH.

NATRÉNOVAT NA BEZMOC

 Zdeněk Annu důsledně kontroluje a koriguje už při protahování. Koncentrace na co nejpřesnější pohyb Anně pomáhá souběžně se oprostit od veškerých stresových faktorů, kterých podnikatelé mají plnou hlavu. Hlavně ti, kteří začínají. „Začínající podnikatel si téměř vždy naplánuje příliš růžové příjmy a podcení výdaje. Když se dostane do negativního cash flow, začne se potit. Navíc málokdo má od přírody talent vybrat si hned na začátku správné lidi do firmy a ještě je uřídit, zorganizovat, prověřovat a motivovat. To je umění, ke kterému je třeba velká trpělivost." Do každé dlaně Anna bere jedno lano a její rytmické představení mění oba provazy ve dvě mořské vlny. A vlny se stále zvětšují, jako tsunami, které občas splachuje podnikatele. „Stane se to, když poskytujete zboží na fakturu se splatností, čekáte na své peníze, a přitom si předem neprověříte odběratele. A on neplatí. I když ho máte prověřeného, a k tomu dobrou smlouvu, i tak vám může platit po splatnosti, nebo vůbec. Je to velká bezmoc, vztek, stres, protože vám peníze chybí. Když nemáte nebo si neděláte dostatečné finanční rezervy, prožíváte psychicky hodně náročné stavy, které vyžadují odolnost. A to nemluvím o tom, když neumíte delegovat svou práci nebo máte příliš málo zaměstnanců. V práci potom trávíte veškerý čas a domů se chodíte jen vyspat. Tak žije řada podnikatelů. Měsíce a roky to vydrží. Než zdraví bez varování vypoví službu. Organismus je totiž jako perník. Když ho zevnitř vyžerou mouční moli, navenek to nepoznáte. Ale jednou, když do něj neopatrně drknete, se rozpadne na prach.“

Kdo je Anna Brandejs

>>>Manželka Antonína Brandejse, do jehož majetku se vrátil slavný hotel Paříž v Praze.

>>> Sama založila a rozvíjí dvě firmy, Medaprex a Brandeis Clinic. Podniká od roku 2002.

VY MŮŽETE ZA VŠECHNO

Podnikání je zkrátka tvrdá řehole. Ale zaměstnání neméně. Podnikání je výhodné alespoň v tom, že svůj osud si ovlivňujete sami. Nicméně žádnému podnikateli nekvete pšenka 24 hodin denně 365 dní v roce. Jak těžké chvíle zvládají ti úspěšní? Proč ve své době nevzdali osudové křižovatky? „Když se vám nedaří třeba jenom proto, že vám odběratelé včas neplatí - jasně, můžete to zabalit, ale tomu vnitřnímu pocitu křivdy už nikdy v budoucnosti neutečete. Můžete se i opíjet, denně lamentovat nad nevymahatelnosti práva. Křičet z okna, zlobit se na zaměstnance, na stát, který vám nepomůže, na oligarchy, kteří zbohatli přes noc, na cokoli jiného. Ale nic z toho vám vůbec nepomůže, spíše přitíží. Anebo máte ještě jednu cestu. Zesílit. Postavit se realitě. Přijmout odpovědnost, přijmout to, že ve své firmě jste odpovědní za všechno i za to, že vám odběratel nezaplatil. Jakmile přijmete odpovědnost, začnete hledat řešení a pracovat dál ještě usilovněji." vysvětluje Anna Brandejs. Kterou z cest si vybrala ona, je zjevné už v tělocvičně. Stačí mlčky sledovat její zarputilý boj v rukavicích. Před ní jakoby v chvíli nestál jen Zvoniček, ale život sám. A s ním se pere. „Na to, abyste v jakékoli oblasti podnikáni byli schopni perfektně fungovat, musíte být ve formě. Tedy v kondici psychické i fyzické. Pak budete mít dost síly na překonání překážek, které čas od času přicházejí"

DLOUHÉ VYSEDÁVÁNÍ ZA VOLANTEM NEBO U POČÍTAČE NIČÍ ZÁDA. ZNÁM DVA MUŽE, KTEŘÍ ZAČALI PODNIKAT, VYPUSTILI SPORT A PO ČTYŘICÍTCE MUSELI NA OPERACI PÁTEŘE.

ZMĚŇTE ROZHODNĚ...

Vcítit se, alespoň dvakrát týdně, do kůže sportovce ji naučilo změnit návyky. Začala si více hlídat dvě „opěrné nohy" tělesné i duševní vyrovnanosti:

1) STRAVU

„Jestliže nebudete mít správnou výživu a pravidelně jíst, jestliže do sebe nalijete pět káv denně a vtáhnete čtyřicet cigaret, nebudete mít, a to vám zaručuji, dostatek energie ani na práci, ani na překonávání překážek. Někdo se sice domnívá, že mu stačí krátká duševní relaxace večer, nejlépe s velkým množstvím alkoholu, ale to nikomu moc síly a pohody do druhého dne nepřidá. Navíc tělo tvoří vedle psychiky také hmota, a o tu se musíme starat neméně," říká žena, kterou nadchla spolupráce s nutričním specialistou natolik, že jím doplnila svou kliniku. Brandejs je známá tím, že co jí kdy pomohlo, to zprostředkovává druhým.

2) POHYB

„Dlouhé vysedávání v autě nebo u počítače dává ohromně zabrat zádům. Znám dva muže, kteří začali podnikat, rezignovali na sport a po čtyřicítce museli na operaci páteře. Pravidelný sport je skvělý i proto, že pomáhá cítit se fit," podotýká Anna, která už osmadvacet let chodí do posilovny. „A to dvakrát až třikrát týdně, někdy na hodinu, jindy jen na čtyřicet minut. Samozřejmě, čas od času i já ztrácím motivaci a nechce se mi jít, cítím se unavená cvičit. Jakmile mě přepadne takový stav fyzické i psychické vyčerpanosti, že nemám chuť dokonce ani na sport, ihned si beru osobního trenéra. Právě od těchto případů je. Znovu mě srovná, vrátí mi chuť a díky cvičení, k němuž mě donutí i zdraví."

Padla. Hodina utekla jako nic. Zdeněk trénuje Annu dvakrát týdně. Někdy společně projdou jen posilovnu, kruhový trénink, jindy dají thajský box. „Ten mě zaujal. Úžasně vyčistí hlavu. Po hodině boxování a vykopávání se v hlavě rozlije nepopsatelný pocit nirvány. Dokonalý klid a pokoj. Pocit, že úplně stačí to, že jenom jste. Nikdy by mě nenapadlo, že je možné takovou krásu čistého bytí vyvolat jinak než meditací. A ještě k tomu na pohled drsným sportem..."

... NEBO ALESPOŇ ZMĚŇTE TAPETY

Vychází ze šatny. Z rozcuchané bojovnice je znovu dáma. Ale už ne ta, která před hodinou vešla. Je lehčí o úzkost, kterou tréninkem vypotila, a bohatší o úsměv. „Tipů, jak se dostat do dobré kondice, abychom zvládli vysoké nároky, mám víc. Třeba změnit tapety, jak tomu říkám. Znamená to každých šest týdnů někam vyjet. Na víkend do Vídně, na týden do Švýcarska, do lázní na Slovensku. Je víceméně jedno kam, ale hlavní je změnit prostředí." Teď ho změnila i Anna Brandejs. Odešla. V tělocvičně po ní zbyl jen parfém. Love od Chloé. Love, příznačné jméno. Pro sport (nebo život), který si zamilujete.

Související obrázky

Jak si udržovat energii Jak si udržovat energii Jak si udržovat energii Jak si udržovat energii

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!