Extrakce – vytržení zubu

Vytržení zubu se znecitlivením místním anestetikem. U nás se zubařských zákroků nemusíte bát. Rezervujte si konzultaci s naším specialistou a uvidíte sami, že jsme profesionálové

Popis ošetření

Co je to extrakce zubu?

Extrakce neboli vytržení zubu je nejčastěji prováděným stomatochirurgickým zákrokem.
Většina extrakcí se provádí ambulantně v lokální anestezii. Někteří pacienti však dávají přednost ošetření v analgosedaci, kdy dochází pod dohledem anesteziologa k ovlivnění vědomí. Pacient si na zákrok (například trhání nepříznivě uloženého zubu moudrosti) vůbec nepamatuje a během zákroku pospává. Ošetření je vhodné jak pro dopspělé tak i pro děti nebo pro pacienty, kteří mají panický strach ze zubaře.


K extrakci zubu lékař přistupuje nejčastěji tehdy, pokud nelze zub „zachránit" například léčbou kořenových kanálků nebo v případech, kdy došlo k nevratnému poškození zubu. Jedná se nejčastěji o stav pokročilé parodontózy (silná viklavost zubů důsledkem zánětu okolních tkání), frakturu čili zlomení zubu nebo hluboko uložený kaz, který již nelze ošetřit.

Jak se na zákrok nejlépe připravit?

Pokud jste se zubním lékařem domluveni na vytržení zubu, je dobré se před zákrokem dobře najíst a užít všechny trvale užívané léky. Neplatí v případě extrakce zubu v analgosedaci, kdy naopak pacient musí přijít nalačno.
Zubní lékař musí být dobře informován o vašem zdravotním stavu (trvale užívané léky, dlouhodobá onemocnění) a cíleně se ptá například na užívání léků ovlivňujících srážlivost krve nebo vrozené či získané poruchy srážlivosti krve.

Jak samotný zákrok probíhá?

Příslušná oblast se nejprve znecitliví místním anestetikem podaným nejčastěji ke konkrétnímu zubu.
V případě jednoduché extrakce lékař zub uvolní od dásně a šetrně vyjme.
Pokud se jedná o složitější extrakci například nepříznivě uloženého zubu moudrosti, musí se zub chirurgicky vybavit přímo z kosti, kde je zadržen. Rána se následně zašije.

Jak se budu cítit po zákroku?

Po zákroku přetrvává působení lokální anestezie po několik hodin. Po jejím odeznění může nastoupit citlivost až bolestivost rány přetrvávající po další 2-3 dny. Tato bolest je zvládnutelná běžně dostupnými léky proti bolesti. Aby se snížilo riziko komplikací při hojení například zánětem, poskytne lékař po ošetření dostatečné informace o tom, jak o ránu pečovat.
Při nekomplikovaném průběhu hojení je pacient bez obtíží zpravidla během jednoho týdne.

Jak se chovat po vytažení (extrakci) zubu

Vytažení zubu (extrakce) je drobný chirurgický výkon, který nevyžaduje speciální léčebný režim ani pracovní neschopnost. Aby hojení probíhalo bez komplikací, je vhodné dodržovat následující pokyny:

 • umrtvení (anestezie) trvá přibližně 2-3 hodiny, během odeznívání můžete preventivně užít lék proti bolesti (s účinnou látkou ibuprofen), který omezuje otok, teplotu a zánět

V den extrakce:

 • nejezte a nepijte horké nápoje do odeznění anestezie
 • po odeznění anestezie kousejte na opačné straně, než proběhlo vytažení zubu, a nápoje pijte studené
 • několikrát si změřte teplotu
 • přikládejte ledové obklady: gelové polštářky nebo sáčky s mraženou zeleninou zabalené v látce (kapesníku nebo utěrce); obklady přikládejte přerušovaně, tedy například po dobu 20 minut a poté stejně dlouhou přestávku
 • není vhodné přikládat mokrý kapesník, ani zahřívat místo extrakce dlaní, protože obojí může vést k rozvoji otoku
 • v rámci prevence otoku volte polohu vsedě a na noc zvýšenou polohu vleže (například pomocí dvou polštářů)
 • vynechte kouření, pití alkoholu a také sport nebo těžkou fyzickou práci
 • pečlivě dodržujte zásady ústní hygieny
 • po dobu asi 3 dní ránu nevyplachujte, nekloktejte, nevysávejte sraženinu, nemasírujte, ani jinak neošetřujte

Kdy je nutné vyhledat lékaře?

 • Pokud pociťujete narůstající bolest, a to zejména v noci, místo extrakce otéká nebo je necitlivé, špatně se Vám polyká nebo otevírají ústa anebo máte teplotu vyšší než 37,5° C.

 

Objednejte se / zeptejte se nás
Vyplňte prosím telefonní číslo pro snadnější komunikaci
Připojit další fotografii

nebo volejte na telelefon: +420 226 291 640

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!