Dětská stomatologie

Díky oddělení dětské stomatologie naší kliniky si i mladí pacienti mohou kvalitní péči o svůj chrup. Přijďte se k nám podívat i se svými ratolestmi a poznejte kvalitu práce našich specialistů.

Popis ošetření

Jaká ošetření nabízíme na stomatologii dětem?

Předně je třeba říci, že ošetření dětského pacienta vždy probíhá v úzké spolupráci s rodiči. Ti jdou příkladem a jsou do velké míry zodpovědní za stav chrupu svého dítěte.

Kdy můžete přijít s dítětem na první prohlídku?

Jakmile se dítěti prořežou první zuby do dutiny ústní, to znamená ve věku okolo 1 roku. Preventivní prohlídky jsou pak každých 6 měsíců.

Jak bude vyšetření probíhat?

Lékař prohlédne dítěti dutinu ústní, zkontroluje stav chrupu, a protože malým dětem čistí zuby rodiče, bude vás instruovat, jak správně ústní hygienu provádět.

V případě, že lékař konstatuje kaz, postižený zub ošetří za použití bílé výplně. Nejedná se o stejný materiál jako u dospělých klientů. Bílé plomby pro děti mají kratší životnost, zato disponují antikariézními účinky, tedy snižují riziko vzniku kazu v místě výplně.

Kromě výše uvedeného ošetření nabízíme také:

úpravu uštípnutého zubu

v případě, že je defekt malý a nejsou žádné další komplikace, zub se pouze zaleští. Na žádost rodičů můžeme zub dostavět, ale v takovém případě je nutno zvážit věk malého pacienta, výkon je totiž delší než běžné zhotovení výplně. Za předpokladu, že došlo k většímu úrazu, zváží lékař odstranění zubu.

preventivní výplně

využívají se v situacích, kdy má klient hluboké fisury, rýhy, v zubech, a díky tomuto anatomickému jevu není možné vlastní snahou zajistit dokonalou hygienu. Štětiny kartáčku totiž neproniknou až na dno těchto fisur. Bakterie se však do těchto míst dostanou a zub se časem začne kazit. Preventivní výplň spočívá v tom, že lékař provede zásah do fisur tenoučkým vrtáčkem, kterým je rozšíří, vyčistí a překryje stav výplní.

ochranné pečetění zubů

jsou podobným řešením jako preventivní výplně. Pečetění zubů spočívá v zalití fisur plombou bez vrtání.

Jak lze řešit panický strach dítěte z ošetření?

Pokud i přes prevenci, tedy pravidelné návštěvy v zubní ordinaci, trpělivou práci rodičů a chápavého zubaře, dítě odmítá spolupracovat, je možné provést ošetření v analgosedaci. Jedná se o stav, kdy použijeme malou dávku sedativa či anestetika podle charakteru výkonu. Dítě je zbaveno strachu a stresu, po dobu ošetření pospává a nic si z něj nepamatuje. Látku můžeme podat buď ústy, vstříknout do nosu, popřípadě injekčně do svalu nebo do žíly. K podání analgosedace je třeba vyjádření dětského lékaře a malý pacient bude muset omezit jídlo a pití několik hodin před výkonem. Po výkonu pak musí vyčkat do plného probuzení na klinice, a po cestě domů být pod dohledem dospělého, který se mu bude plně věnovat. Je třeba, aby rodiče ošetření svého dítěte v analgosedaci domluvili dopředu s lékařem, který jim podrobně vysvětlí, jak bude probíhat.

Objednejte se / zeptejte se nás
Vyplňte prosím telefonní číslo pro snadnější komunikaci
Připojit další fotografii

nebo volejte na telelefon: +420 226 291 650

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!