Anna Brandejs - Botulotoxin je nejlepší forma psychoterapie

Přestože se stále více lidí stará o svůj zevnějšek, některé procedury jsou neustále spjaty s předsudky nebo tabuizovány. Jednou z nich je také aplikace botulotoxinu - látky, která dočasně znehybní zvolené mimické svaly, díky čemuž se v těchto místech netvoří nové vrásky a ty stávající se zmírní. Rozhovor nejen o botulotoxinu a jeho schopnostech jsme vedli s MVDr. Annou Brandejs, zakladatelkou prestižní BRANDEIS Clinic.

Proč myslíte, že je botulotoxin stále tolik přehlíženou metodou k udržení mladistvého vzhledu?

Osobně tomu moc nerozumím. Většina lidí dnes o svůj zevnějšek pečuje. Chodí ke kadeřníkovi, čistí nebo bělí si zuby, používají kosmetiku… Ženy i muži chtějí vypadat dobře a používají k tomu různé prostředky. Bottulotoxin je jen další nadstavba. Řekla bych, že se k tomu ještě musíme dostat. Uvědomit si, že na nás současná doba vyvíjí tlak v otázce osobního vzhledu. Pro ty, kteří o něj chtějí pečovat, jsou zde velmi efektivní metody. 

Co přesně botulotoxin je?

Botulotoxin je přirozeně se vyskytující látka, jejíž aplikace vám dokáže jako mávnutím kouzelného proutku odstranit vrásky na čele a kolem očí. Botulotoxin dokáže dočasně umrtvit svaly, které tak nejsou namáhány, a nové vrásky díky tomu nevznikají. Sval je umrtvený na dobu asi 6 měsíců. 

Botulotoxin je také jed…

Ano, je to sice toxin, ale podávaný ve velmi malém množství. A stejně jako u jiných toxinů, které tělu dobrovolně dodáváme, i u botulotoxinu platí, že je v malém množství lékem a ve velkém množství jed. 

Kdy jste začala chodit na botulotoxin vy?

Před 14 lety. V době, kdy mi bylo 35 let. Tehdy byl ještě botulotoxin drahý, kompletní ošetření vyšlo na 12 000 korun. Dnes to samé ošetření svojí 5-7 000.

Řekla byste, že existuje reálné riziku vzniku závislosti na botulotoxinu? Uvážíte-li, že se aplikace musí opakovat každých 6-9 měsíců?

Vzhledem k tomu, že má botulotoxin tak dobré a okamžitě viditelné výsledky, lidé většinou proceduru opakují. Ovšem, závislost může vzniknout. To je hlavní rozdíl mezi botulotoxinem a ostatními kosmetickými přípravky. Efekt z aplikace botulotoxinu je však viditelný prakticky okamžitě. 

Odpůrci botulotoxinu často říkají, že hezké je umět stárnout…

Což je pochopitelně naprosto v pořádku. Stejně jako to, pokud se někdo rozhodne aplikovat si do tváře botulotoxin. Každý ke svému věku přistupuje po svém, což respektuji. Estetická medicína řeší primárně vnitřní pocit člověka. Výsledným produktem tedy není vzhled, ale to, jak se člověk, který podstoupí jakoukoliv proceduru upravující vzhled, cítí. 
Pokud má někdo křivý nos a cítí se kvůli němu špatně, dokážeme mu pomoci. Nejde o to, jak ve výsledku bude nos vypadat, ale o to, že nový nos jeho nositeli zvedne sebevědomí a zbaví ho nějakého traumatu. Takový člověk je v konečném důsledku lépe schopný najít nebo udržet si práci nebo partnera. A o to tu jde v první řadě. 

Jde primárně o pocit, který ze sebe lidé mají…

Jistěže. Dobře provedená plastická operace je nejlepší forma psychoterapie. Žádný psycholog vás neudělá šťastnější přes noc. Naproti tomu drobná nebo větší úprava vzhledu ano. Je to stejné jako s oblečením. Pokud se pěkně obléknete, hned se cítíte lépe.
Jsou mezi námi lidé, kteří sami se sebou nejsou spokojení. Pátrat po důvodech, které za tímto jevem stojí, by bylo na další článek. Návodů, jak být sám se sebou spokojený, je nespočet. My nabízíme pouze jeden z nich a je na každém člověku, zda se rozhodne pro nás, nebo například pro dobrého psychologa, ke kterému bude muset pravidelně docházet. Ať tak či onak, vždy jde o lepší řešení než útěk k alkoholu nebo drogám. 

Mezi vaše klienty patří také lidé, kteří vzhled potřebují ke své profesi…

Ano, jde o lidi pohybující se v šoubyznysu nebo manažery na střední a vysoké úrovni. Jsou si vědomi skutečnosti, že jim jejich vzhled pomáhá v dosahování profesních cílů, a proto si jej chtějí udržet co nejdéle. 

Botulotoxin se používá také na jiné části těla…

Hodně lidí používá botulotoxin do podpaží s cílem zabránit nežádoucímu pocení, zejména pak během letních měsíců. Na začátku dubna jej aplikují a po celé léto nemají problém. 

Vracejí se k vám klienti často?

Záleží na tom, co od nás který klient očekává. Máme řadu klientů, kteří přijdou pouze jednou, my jim pomůžeme s něčím, co je již delší dobu trápí, a tím je v podstatě motivujeme k dalším krokům. Sami od sebe pak začnou dělat poměrně radikální změny ve svých životech. U mužů jde například o zdravější životosprávu a budování postavy ve fitness centru, což následuje po liposukci břicha. Ženy do svého denního programu často zařadí více pohybu. 
Pokud už někdo se sebou má nějaký zásadní problém, přes který se nedokáže dostat nebo který není schopen sám vyřešit, neměl by se bát udělat první krok. Vyřešení jednoho problému často přináší řešení dalších problémů. 

Související obrázky

Botox je nejlepší forma psychoterapie

Připojené soubory

Kontaktujte nás se svým dotazem
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!